A kórházban összeszedett fertőzések hosszas kórházi tartózkodás kockázatát rejtik magukban. A legveszélyesebbek közé tartozik a lélegeztetőgéppel összefüggő tüdőgyulladás (VAP), ami a géppel lélegeztetett emberek 15 százalékánál jelentkezik. A legyengült immunrendszer és az antibiotikumokkal szemben kialakult rezisztancia miatt a lélegeztetőgépre kapcsolt betegek súlyos fertőzéseket kaphatnak.
"A tüdőgyulladás mindenhol a világon nagy probléma a kórházakban" - mondja Ofra Raanan nővér, a tanulmány vezető kutatója, a Tel Aviv-i Egyetem Ápolási Karának oktatója. "Az intubált betegek megfertőződhetnek a tüdőgyulladással 2-3 nappal azután, hogy a tubust a légcsövükbe vezetik. A tüdőgyulladás azonban megelőzhető, ha elvégzik a megfelelő méréseket."
Felfedezték, hogy azoknál a betegeknél - akár az eszméletlenekét is -, akiknek fogát háromszor is megmossák egy nap, a tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát akár 50 százalékkal is csökkenthetik. "Míg a kutatás jól látható fejlődést mutatott a kórházi tüdőgyulladás csökkentése terén, nehéz lenne megmondani, hogy pontosan milyen mértékben előzheti meg a fogmosás a tüdőgyulladást - mondta Raanan -, de a közzétett adatok közvetlen összefüggésre utalnak az intubált betegek esetében."
Normális esetben a fogakon és a szájüregben sokféle, egyébként ártalmatlan baktérium él. A fertőzés számára akkor kerekedik megfelelő táptalaj, ha a lélegeztető tubus szabad utat enged a "jó" baktériumoknak a tüdő alsóbb részeibe. A baktériumok a tubuson át kis vízcseppekben utaznak és megtelepednek a tüdőben. Ott aztán kihasználja a beteg legyengült immunrendszerét, és osztódásnak indulnak. A rendszeres fogmosás megakadályozza a VAP-ot okozó baktérium szaporodását és terjedését.
Animáció: HáziPatika.com