A malária kezelésében használatos szájon át szedendő szerről, a quinacrinról bebizonyították, hogy hatástalan a halálos kimenetelű, agyi elfajulást okozó prionbetegségek ellen - áll egy, kedden a Lancet Neurology folyóiratban megjelent tanulmányban.
Az orvosok 107, prionbetegségben szenvedő páciensen vizsgálták a gyógyszert, a betegeket két csoportba osztották, vagy napi 300 milligramm quinacrint kaptak, vagy semmit. A betegek közül 78-an hunytak el. A halálozás valamivel alacsonyabb volt a quinacrin-csoportban, ám amikor olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a betegség súlyossága vagy típusa, nem volt különbség a túlélésben.
A vizsgálatot John Collinge, Nagy-Britannia Orvosi Kutatótanácsa Prion Részlegének kutatója vezette.
A prionbetegségek akkor lépnek fel, amikor a prionok mutáns formája ámokfutásba kezd és elpusztítja az agysejteket. Ebbe a fogalomkörbe tartozik a Creutzfeldt-Jakob-betegség és egy olyan "variáns" is, amely a bovin spongioform encefalopátiának is nevezett kergemarhakór emberi formája.
A quinacrint önkénteseken tesztelték, miután laboratóriumban egerekből nyert agysejteken hatásosnak bizonyult az alattomos fehérjével szemben. A tanulmány szerzői hozzátették, hogy a vizsgált személyek "viszonylag jól tolerálták" a gyógyszert.