A hideg idő beköszöntével egyre többen készülődnek melegebb tájakra. Az egzotikus utak iránti nagy érdeklődés tapasztalható a Nemzetközi Oltóközpontban is, ahol csúcsforgalom van ezekben a napokban. Talán azért vannak a szokásosnál is többen, mivel sokan, akik eredetileg Kenyába készültek, most más úticélt, más földrészt választva más védőoltásokra várnak.
A hideg idő beköszöntével egyre többen készülődnek melegebb tájakra. Az egzotikus utak iránti nagy érdeklődés tapasztalható a Nemzetközi Oltóközpontban is, ahol csúcsforgalom van ezekben a napokban. Talán azért vannak a szokásosnál is többen, mivel sokan, akik eredetileg Kenyába készültek, most más úticélt, más földrészt választva más védőoltásokra várnak - tudtuk meg dr.Jelinek Zsuzsától, az ÁNTSZ osztályvezető főovosától, akit arról kérdeztük, hogy miként csökkenthetők minimálisra az utazás során a felmerülő veszélyek.
Másképp kell felkészülnie annak, aki hosszabb időre gyalogos dzsungeltúrára és másképp annak, aki Mauritiusra luxusutazásra indul egy hétre. Függ attól is, hogy mit tanácsolunk, hogy milyen időjárás, milyen nedvességtartam várható, milyen tengerszint feletti magasságba indul, de befolyásolja a felkészülést az is, hogy milyen egészségi állaptban van az illető, milyen allergiás megbetegedései vannak. Terhesség esetén pédául számos védőoltás nem alkalmazható. Bár nem javasoltuk az utazást annak a 130 kilós paciensünknek, aki a Himalájára készült, mivel neki még egy emelet megmászása is nehézséget okoz, ám nem akarta visszamondani a befizetett útját ezért tanácsoltuk, hogy oxigánpalack legyen készenlétben. A beadandó oltások is földrészenként, országonként, sőt országrészenként változnak - mondta dr.Jelinek Zsuzsa.
A leggyakoribbak a hasmenéssel járó megbetegedések. Különös gondot kell forítani a megfelelő minőségű - általában palackozott - ivóvíz fogyasztására. A kaland-turizmus népszerűsödésével egyre gyakoribbak a nomád szafari programok. A helyi személyzettel, primitív életkörülmények között folytatott, helyi szokásokhoz és adottságokhoz igazodó felfedező utak kockázata sem elhanyagolható. Kolera elleni védőoltást csak az Indiába zarándoklóknak, búvároknak, hajón dolgozó személyzetnek, nomád szafarizóknak tanácsolják. Afrika középső és Amerika északi országaiba indulóknak feltétlenül sárgaláz ellen kell védekezniük.
A higiéniai szabályok fokozott betartásával (gyakori kézmosásssal, bizonyos élelmiszerek: fagylalt, gyümölcs, saláták, jégkocka, kagyló mellőzésével) csökkenthető a fertőzésveszély. Az úticsomagban legyen láz és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasmenés esetére orvosi szén, hashajtó, hányáscsillapító, allergia elleni krém, rovarriasztó, vízfertőtlenítésre Neomagnol. Aki bármilyen lázas megbetegedéssel, bőrfertőzéssel tér vissza Budapesten a László kórházat keresheti fel.
A napjainkban gyakran előforduló náthás, influenzás megbetegedések miatt kevesen halasztják el az utazást , ám ilyenkor, a repülőgépen bőségesen ajánlott folyadékot fogyasztani. Kerülni kell a szeszes italokat. Felszállás előtt orcseppet, gyulladáscsökkentő tablettát javasolnak. Felszállásnál pedig ásítani vagy nyelni kell(cukorkát), hogy a belső fül és a küviág közötti légnyomás-különbség kiegyenlítődjön.
(2008.01.10. 11:33)
Népszava Online - Népszava