A klinikai kipróbálás újabb fázisába lépett a magyar fejlesztésű, világszenzációnak számító AIDS-tapasz, és most kiderülhet, hogy a fertőzés után mennyi idővel a leghatásosabb - jelentette ki az InfoRádiónak a tapasz magyar kifejlesztője. Lisziewicz Julianna hozzátette: a termék legkésőbb öt éven belül forgalomba kerülhet.
A magyar kutató elmondta: az AIDS-tapasz vizsgálata jelenleg a fázis kettes szakaszban van; a tesztelés az Egyesült Államokban és Svédországban már folyik, jövőre pedig valószínűleg Németországban is elkezdődhet.
A vizsgálatokban a betegség különböző stádiumában lévő HIV-fertőzöttek vesznek részt, a köztük lévő különbség abban áll, hogy milyen kezelést kapnak még az AIDS-tapaszon kívül - fűzte hozzá Lisziewicz Julianna.
A szakember kiemelte: újdonságnak számít a tapasz mechanizmusa, az eddigi gyógyszerek a vírus enzimjeit és szaporodását gátolták, a tapasz viszont megöli azokat a sejteket, amelyek megfertőződtek a HIV-vírussal. Ezt teszi az ember immunrendszere is, csak nem eléggé hatékonyan.
A tudós kifejtette, hogy a terméket legkésőbb öt év múlva tudják forgalomba helyezni, de remélhetőleg erre ennél sokkal kevesebb idő is elég lesz.
Ez egy első generációs termék, és azt szeretnénk, ha minél hamarabb a betegek rendelkezésére állna. Ha hatásos és biztonságos, akkor továbbfejlesztjük - magyarázta Lisziewicz Julianna.
A tapasz használatáról a kutató elmondta: az három óráig van a pácienseken, és egy évben maximum hatot kellene kapnia egy betegnek.
A szakember beszámolt arról is, hogy az elmúlt egy évben jelentősen nőtt a nemzetközi befektetők érdeklődése a cég technológiája iránt.
Ezek az immunterápiás eljárások főként vírusos és rákos megbetegedések kezelésében kapnak egyre nagyobb teret. Valószínű, hogy ilyen termékek hamarosan piacra kerülnek - tette hozzá.