Egy nappal azt követően, hogy Falus Ferenc országos tiszti főorvos bejelentette az influenzajárvány tényét, megpróbáltunk utánajárni, mire is számíthatunk.
Az ÁNTSZ szerint a vírus az ország egész területén megjelenik, és bárkit utolérhet a következő hat-nyolc hétben.
A vírusfertőzéssel terjedő betegség egyidős az emberiséggel, folyamatosan mutálódó törzseinek köszönhetően mégis minden évben új arcát mutatja. Idén a Salamon-szigeteki változat fertőz, akinek ez számít, jó, ha tudja, hogy a legmodernebb betegségek egyikét kaphatja el ezekben a napokban, bár a hagyományos, elavultabb vírustörzsek is jó eséllyel ágynak dönthetik az embert.
Karácsony óta minden héten duplázódik a betegek száma, az utóbbi hét napban például harmincezren kapták el a fertőzést. A betegség terjedése akkor számít járványnak, ha százezer lakosból legalább kétszázan megbetegszenek, ezt a határt pedig már napokkal ezelőtt átléptük. Több településen, így például Szentesen és Hódmezővásárhelyen, valamint Fejér megye egész területén látogatási tilalmat rendeltek el a kórházakban. Ilyen intézkedésre eddig nem volt szükség a Jáhn Ferenc Dél-pesti Kórházban, bár a lázas megbetegedések ott is megjelentek, mi több, néhány ápolónő is beteget jelentett. Pető Imre Iván, a hármas számú belgyógyászat osztályvezető főorvosa szerint a betegség terjedésére mindaddig számítani kell, amíg a mostani, mozdulatlan légtömeg ül az ország felett.
- Influenzajárvány? Csak a tévéből értesültünk róla, nyomát még nem láttuk - fogad Jaksi István osztályvezető főorvos a napi ezer beteget ellátó XX. kerületi rendelőintézetben. Maitz László igazgató viszont már azt mondja, a háziorvosoknál az utóbbi napokban tizenöt százalékkal több a beteg a megszokottnál, igaz, sokan csak azért mennek, hogy beoltassák magukat, ami régi szokása a magyar embernek: akkor gondolni a megelőzésre, amikor már nyakunkon a járvány.
Holott pontosan tudható, hogy december és március között szezonja van az influenzának, ennek megfelelően október környékén az aktuális védőoltások rendszerint meg is érkeznek a patikákba. Ott azonban a vakcina nagy része addig porosodik, mígnem a híradókban megkongatják a harangot, hogy nyakunkon a járvány. Az idén az 1,3 millió adag ingyenes vakcina 75 százaléka már két nappal ezelőtt elfogyott.
A XX. kerületi rendelőintézetben Hegedűsné Csorba Anikó főnővér szekrényében mindenesetre még huszonöt ampulla lapul, amit tegnap is végigkínált a kollégák körében, ősszel ugyanis a dolgozók egy része nem kérte az oltást. Az elutasítók úgy vélik, az egészségügyi intézmények alkalmazottainak szervezete többet bír az átlagosnál, hiszen oda mindenki csak viszi a vírusokat, a természetes úton több év alatt szerzett védettség pedig ér annyit, mint az oltás. Tavaly mégis előfordult, hogy a gégészeten dolgozó ápolók influenzásak lettek, pedig akkor még járvány sem volt. Szúratni, vagy nem szúratni, ez ám a kérdés, de okosabbak akkor sem leszünk, ha a főorvosok tanácsát kérjük, hiszen Maitz igazgató minden évben beoltatja magát, Jaksi doktor pedig folyamatosan visszautasítja az injekciót, és lám, több évtizedes pályafutásuk alatt egyikük sem jelentett még beteget.