Az újonnan felfedezett HIV-fertőzöttek és AIDS-betegek aránya 1999-hez viszonyítva megkétszereződött az Európai Unió országaiban - tette közzé az Európai Betegségmegelőzési és -ellenőrzési Központ (ECDC).
Egymillió lakosra vetítve az 1999-es 29-ről 2006-ra 58-ra emelkedett az érintettek száma az EU országaiban. A tagállamok között toronymagasan vezet Észtország. Az alig másfél milliós balti államban egymillió lakosra vetítve tavaly 504 új fertőzöttet találtak. A tallinni kormány magyarázata szerint a hat évvel ezelőtt felfedezett HIV-fertőzöttek 90 százaléka drogos volt, akik végigfertőzték szexuális partnereiket. Az észt kabinet felismerve a helyzet súlyosságát, kilenc évre szóló megelőző programot fogadott el.
Az uniós országok rangsorában az észtek után a portugálok (egymillió lakosra jutó 205 esettel) következnek, majd a britek jönnek (149 fertőzöttel). (A BBC szerint Nagy-Britanniában jelenleg 73 ezer felnőtt fertőzött él.) A rangsor másik végén Szlovákia (5), Magyarország és Románia (8), Csehország (9), illetve Bulgária (12) áll. A nem uniós országok között súlyos a helyzet Ukrajnában (288 fertőzött) és Oroszországban (275 fertőzött). Az
európai növekvő tendencia egyébként ellentmond a héten ismertetett világméretű csökkenésnek. Egy ENSZ-jelentés azt állítja, hogy a korábban emlegetett 40 millió helyett 33 millió HIV-fertőzött él a Földön. Ha a 25 uniós országot vesszük, akkor kiderül, hogy tavaly öszszesen 26 220 új fertőzés történt. Ebből 8925 Nagy-Britanniában, 5750 Franciaországban, Szlovákiában alig 27, hazánkban pedig 80 új eset volt. Az európai jelentés készítői szerint ma is a homoszexuális férfiak jelentik a legnagyobb rizikófaktort, ugyanakkor a fertőzések fele heteroszexuális kapcsolatból származik.
Jakab Zsuzsanna, a jelentést közzétevő Európai Betegségmegelőzési és -ellenőrzési Központ (ECDC) igazgatója lapunknak azt mondta: a regisztrált adatoknál a valósak bizonynyal rosszabbak, mert a tapasztalatok szerint az érintettek harmada nincs annak tudatában, hogy ő a HIV vírust hordozza. Ezek az emberek szexuális kapcsolataik során nem védekeznek, s ezáltal akaratlanul fertőznek, illetve nem is kapnak kezelést. Emiatt nem lehet elégszer hangsúlyozni a prevenció fontosságát. Felvilágosító előadások kellenek az iskolákban, tűcsereprogramot kell finanszírozni, a partnereiket váltogató embereket pedig óvszerhasználatra kell ösztönözni.