Oltással kivédhető fertőzések (2)

Hazánkban a kötelező védőoltásoknak és a magas átoltottságnak köszönhetően évtizedek óta nem láttunk diftériát, csak tankönyvből tudjuk megmutatni a kanyaró jellegzetes kiütéseit, és lassan felnő egy orvosnemzedék, amely nem találkozott már heveny gégefedő-gyulladással.

A fertőző betegségek egyik legjobb ellenszerének a védőoltások bevezetése bizonyult. Ahol a rendelkezésre álló hatékony oltással a lakosság jelentős részét sikerül átoltani, szinte megszűnnek a korábban félelmetesnek tartott betegségek. Hazánkban a kötelező védőoltásoknak és a magas átoltottságnak köszönhetően évtizedek óta nem láttunk diftériát, csak tankönyvből tudjuk megmutatni a kanyaró jellegzetes kiütéseit, és lassan felnő egy orvosnemzedék, amely nem találkozott már heveny gégefedő-gyulladással.

A sikeres megelőzés a gondos házi gyermekorvosi, védőnői szolgálatnak és az oltási rendszert folyamatosan megújító és szervező ÁNTSZ-nek köszönhető.

Sajnálatos ugyanakkor, hogy megjelentek és egyre hangosabbak az oltások és különösképpen a kötelező védőoltások ellenzői. Tudatlanságukban azt gondolják, hogy jobb a betegség átvészelése, mint az oltással szerezhető védelem. Érvelésük alapja legtöbbször az, hogy ha alig van már betegség, akkor minek ellene védelem? Ám ha nem tartjuk fenn a magas szintű átoltottságot, a betegség ismét előretör. Az oltások ellenzői hamis biztonságérzetüket a többiek, vagyis valamennyiünk védettségének köszönhetik. Az oltási fegyelem lazulása, az oltásokkal szembeni ellenállás a kórokozó megjelenésével valamennyiünket veszélyezteti.

A kötelezők mellett számos fakultatív oltás is létezik. A madárinfluenza miatt világszerte egyre többen oltatják be magukat influenza elleni védőoltással. Ez természetesen nem véd a madárinfluenzától, de sok embernek védelmet jelent az influenza következtében kialakuló súlyos szövődményekkel szemben. Ilyen szövődmény lehet a tüdőgyulladás, amely a WHO adatai szerint a fertőzéses halálokok között az első helyen szerepel. Ennek megfelelően került a vakcinával foglalkozó kutatások előterébe a tüdőgyulladás lehetséges kórokozóival szembeni védelem biztosítása.

A vakcinafejlesztés első kérdése, hogy melyik az a leggyakoribb kórokozó, amely a legsúlyosabb tüdőgyulladásokat okozza. Az erre irányuló vizsgálatok világszerte igazolták, hogy a kicsiknél (ötéves kor alatt) és az idősebb korosztálynál (65 év felett) a legsúlyosabb tüdőgyulladásokat a pneumococcus baktérium okozza. Évek óta forgalmazzák az idősebb korosztálynak megfelelő vakcinát, s igen kedvezőek a tapasztalatok. Csak néhány éve vezették be a csecsemőknek, kisebb gyermekeknek való konjugált védőoltást, amely számos országban a kötelező oltási rend részévé vált. Magyarországon csupán két éve van forgalomban, és még csak fakultatív oltás. Jó jelnek ígérkezik, hogy bizonyos betegségekben, veszélyeztetett csoportokban ma már 70 százalékos tb-támogatással rendelhető.

A külföldi tapasztalatok rendkívül kedvezőek. Az USA-ban az oltás bevezetését követően drámaian, 80 százalékkal csökkentek a kétévesnél fiatalabbak súlyos, magas halálozási aránnyal járó fertőzései (agyhártyagyulladás, vérmérgezés), és 65 százalékkal a pneumococcus által okozott tüdő- és középfülgyulladások is. Az oltás nem várt pozitív hatásaira is fény derült. Nemcsak az oltottakban, hanem a környezetükben élő felnőttek, szülők és nagyszülők körében is csökkentette a tüdőgyulladások számát, és kevesebb lett az antibiotikumokra kevésbé érzékeny pneumococcusok száma. Az adatok alapján még szinte beláthatatlan az oltás egészségügyi előnye mellett nyerhető gazdasági nyereség. Nem kérdéses, hogy előbb-utóbb a WHO ajánlásának megfelelően hazánkban is kötelező és így minden gyermek számára hozzáférhető oltássá válik a konjugált pneumococcusvakcina.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hatalmas népegészségügyi problémát jelent a hasmenések gyakorisága. Ezek vezető kórokozói a rotavírusok. Két alapvetően különböző típusú vakcinát fejlesztettek ki a betegség megelőzésére, amelyet csecsemőknél lehet alkalmazni. Mindkettő kitűnő hatékonyságú. Különös előnyt jelent a gyermekkorban, hogy szájon keresztül alkalmazhatók. Évek óta forgalmazzák a bárányhimlő elleni védőoltást, szintén jó eredménnyel.

A vakcinafejlesztés természetesen nem szorítkozik csak a gyermekekre. Ennek egyik példája az amerikai immunizációs tanácsadó testület által is javasolt övsömör elleni oltás. Ezt a betegséget a bárányhimlő vírusa okozza, és képes megkeseríteni az idősebb korosztály életét a betegséget hosszan követő övszerű fájdalommal. A fertőző májgyulladás két vírusával szemben is létezik hatékony védőoltás. A B típus elleni oltás kötelező, míg az A típus elleni fakultatív. A napjainkban zajló járványok is mutatják, hogy az A típus elleni oltást is célszerű lenne mindenkire kiterjeszteni.

A vakcinafejlesztés új iránya a rákos betegségek megelőzése. A B típusú májgyulladások jelentős része az idők folyamán májsejtes rákká alakul, így a gyulladás megelőzésére alkalmas oltás a daganatos betegségek kialakulását is megakadályozza. Hasonlóan működik a humán papillomavírus ellen napjainkban bevezetett HPV-vakcina, mely a méhnyakrákesetek jelentős részének megelőzésére alkalmas. Kiderült, hogy a fiatal nők egyik leggyakoribb rosszindulatú betegségének 70 százalékát a humán papilloma vírusának két altípusa okozza. E fertőzés megelőzésére alkalmas oltóanyaggal elkerülhető a méhnyakrákos esetek jelentős része is. Nem meglepő, hogy az amerikai immunizációs tanácsadó testület javasolta a 1 1-1 2 éves lányok rutinimmunizációját HPV-vakcinával. Bár az oltások célcsoportja a szexuális élet kezdete előtt lévő lányok korosztálya, hasznos lehet a vakcináció az idősebb nők számára is.

A mostanában megjelent rendkívül hatékony, ugyanakkor biztonságos oltások széles körű elterjedését nyilván nehezíti a vakcinák ára, de a költséghatékonysági vizsgálatok talán lehetővé teszik a mindenkire kiterjedő bevezetésüket.

A szerző a Heim Pál Gyermekkórház Madarász Utcai Gyermekkórház főorvosa

(2007.09.20. 10:22)

Fekete Ferenc - Világgazdaság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra