A hagyományos oltópontokon várandósokat nem oltanak, ezért a kismamáknak a háziorvosnál kellene jelentkezni oltásért.
Ha ez nehézkes, akkor Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lehetőség van arra, hogy a térség minden nőgyógyászati járóbeteg- és fekvőbeteg-ellátó intézményében felvegyék az oltást - írta a Kelet-Magyarország.
A kismamákat különösen a terhesség harmadik harmadában fenyegeti az új vírus, átoltottságuk Szabolcsban is igen alacsony mértékű, a 10 százalékot sem éri el.
Az oltópontok létrehozásával ezen szeretnének változtatni a megye nőgyógyászai, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat kirendeltségének szakemberei.
Falus Ferenc országos tiszti főorvos a héten ismertette a nemzetközi és magyar adatokat, amelyekből az derült ki, hogy a világ többi részén tízszeres a H1N1 fertőzés és szövődmény veszélye várandósoknál, Magyarországon azonban ennél jóval ijesztőbb a tapasztalt adat: hússzoros esélye van a gyermekeket váróknak arra, hogy megfertőződjenek, illetve szövődmény alakuljon ki náluk.
A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium több oldalas állásfoglalást juttatott el minden szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvoshoz arról, hogy oltsák a kismamákat.
A professzor azt mondta, az Omninvest által gyártott magyar oltóanyag, amelyet az Egészségügyi Világszervezet londoni laboratóriuma az egyik leghatásosabbnak ítélt, nem okoz fejlődési rendellenességet a magzatban. Épp ellenkezőleg: olyan ellenanyag termelését indítja el az anyában, amely nemcsak a nőt, hanem születendő gyermeket is megvédi a betegségtől - hangsúlyozta.
Hozzátette: a felnőtt szervezetben termelődő ellenanyag az anyatejen keresztül egyéves korukig a megszületett csecsemőket is megóvja a fertőzéstől. A professzor kiemelte, a szakmai kollégium állásfoglalása szerint nem elegendő, ha csak a várandósok környezetét oltják be, ugyanis a vírust annak ellenére is továbbadhatja valaki, hogy ő maga (a vakcina következtében előállt védettsége okán) nem betegszik meg - adta hírül az MTI.