A méhnyakrák a negyedik vezető halálok a világban, évente közel félmillió nő életét követeli. Magyarországon évente körülbelül 1300 új esetet diagnosztizálnak az orvosok, és félezer nő hal meg az alattomos, akár éveken át lappangó betegség miatt. A betegséget az esetek döntő többségében a Humán papillomavírus (HPV) okozza, a fertőzés sokszor hosszú ideig semmilyen tünetet nem mutat. Ezért is van különösen nagy jelentősége a korai diagnózisnak és a rendszeres szűrésnek.
Bár a citológiai rákszűrésnek fontos szerepe van a daganat korai diagnosztizálásában, sajnos előfordul, hogy a rákos elváltozást ezek a vizsgálatok sem ismerik fel időben. Érdemes ezért a hagyományos szűrést kiegészíteni olyan speciális, otthon is elvégezhető HPV-szűrésekkel, amelyek képesek nagyon pontosan kimutatni a méhnyakrákért felelős vírustörzseket.
Otthon is kideríthetjük, rákosak vagyunk-e?
Az egyik legmodernebb, kétlépcsős eljárás a betegséget okozó HPV kimutatásán és egy speciális biomarker teszten alapul. "Az úgynevezett HPV DNS-tesztek legfontosabb előnye, hogy még a kóros sejtek megjelenése előtt kiderül, hordozza-e a páciens a HPV-t és ha igen, melyik típust" - magyarázta dr. Koiss Róbert, a Szent István Kórház szülész-nőgyógyásza, klinikai onkológus főorvosa. A teszt képes kimutatni azt a 14 vírustörzset , amely a daganatok jelentős részét okozza - hét típust egyenként, másik hetet pedig csoportokban képes azonosítani.
Ha a fertőzés már megtörtént, úgy az orvos a teszt másik részét, a biomarker vizsgálatot javasolja. "A biomarker tesztekkel pontos képet tudunk kapni. Ezekkel a tesztekkel már a korai stádiumban - még mielőtt valódi daganatról beszélhetnénk - kideríthető, hogy a vírusfertőzés létrehozott-e rákmegelőző állapotot. Az érzékenységük nagyon magas a HPV pozitív minták esetében" - tette hozzá az osztályvezető főorvos.
A tesztek óriási segítséget jelenthetnek azoknak a nőknek is, akik időhiány miatt, vagy más okból nem tudják felkeresni a szűréseket. Ezt a vizsgálatot ugyanis otthon, rövid idő alatt el lehet végezni, és nem jár semmilyen fájdalommal vagy kellemetlenséggel. A főorvos szerint legalább a legveszélyeztetettebb korosztályban lévő, 35-45 év közötti nőknek érdemes évente elvégezni ezt a tesztet, hiszen így a rákmegelőző állapot szinte biztosan felismerhető.
A méhnyakrákosokat támogató, és a megelőzésért harcoló Mályvavirág Alapítvány vezetője, Tóth Icó maga is átesett a betegségen. "Nem győzzük hangsúlyozni, milyen nagy dolog az, hogy a méhnyakrákot meg lehet előzni. A prevenció folyamatosan fejlődik, újabb és újabb lehetőségeket kapunk mi nők, hogy ne kelljen eljutnunk a legrosszabbig. Ez az új teszt is egy hatalmas lehetőség" - tette hozzá.