A szakemberek a bejegyzés elején kiemelték, hogy összefoglalójuk a klinikai tesztek első és második fázisának adatai alapján született. "Ezek a fázisok az emberben való használat első lépései. Ezek során mérik a biztonságosságot (kizárják a súlyos mellékhatásokat és felmérik az enyhe, illetve közepes mellékhatások arányát az adagolás függvényében), illetve, hogy az előzetes állatkísérletekhez hasonlóan kivált-e mérhető immunválaszt emberben is. Ekkor határozzák meg a legjobban tolerálható adagolást és optimális időzítést is - azt, amely a legkevesebb mellékhatás mellett váltja ki a legjobb immunválaszt. Ezek során általában százas nagyságrendű emberalanyon futnak a tesztelések és megfigyelések. Ezekre alapozható a tízezres emberalanyt vizsgáló hármas fázis" - jelent meg a Virológia Pécs Facebook-oldal posztjában .
Frissítés: a bejegyzés cikkünk megjelenésekor már nem érhető el a Facebookon.
Nem jegyeztek fel súlyos mellékhatást
Mint azt a kutatók írták, a vakcina egy elölt, teljes vírust tartalmazó készítmény, melyben az egyik leggyakrabban használt vakcina adjuváns, alumínium-hidroxid van. A teszteléseket 18-60 és 60-79 éves korosztályokon végezték, és összességében 644 embert vizsgáltak, közülük 480 kapott vakcinakészítményt.
A bejegyzésben leszögezték, hogy a tesztelések során nem jegyeztek fel súlyos mellékhatást. "Az enyhe oltási reakciók (oltási hely fájdalma, pirosodás), a végső készítményben használt koncentrációnál az esetek 29 százalékánál jelentkeztek. A közepes súlyosságú (szisztémás - láz, hányinger/hányás) mellékhatások alacsony, 4 százalékban jelentkeztek" - így a kutatók, akik megjegyezték, hogy a Pfizer vakcinakészítmény hasonló stádiumú tesztelésével összevetve ezek hasonló/valamivel jobb értékek.
A vakcina kétadagos, melyet 21 nap eltéréssel adnak be, technológiáját tekintve pedig az első generációs vakcinák közé tartozik, ehhez összetettebb gyártási folyamatok kellenek, mint az újabb generációs vakcinák tekintetében. "A tényleges hatékonyságot és az esetleg jelentkező ritkább mellékhatásokat a klinikai hármas fázis (tízezres nagyságrendű tesztelés embereken) adataiból olvashatjuk majd - reményeink szerint hamarosan, ennek publikálási idejére nem találtunk adatot" - olvasható a bejegyzésben. A virológusok aláhúzták: a bejelentések alapján a súlyos megbetegedéstől ez a vakcina is százszázalékos védelmet nyújt.
Beadatnák maguknak, ha...
Összegzésképpen leszögezték, hogy mindezek alapján egy klinikai hármas fázisba vonható, ígéretes vakcina képe rajzolódik ki, és amennyiben a hármas tesztfázisban is megmarad a kedvező profil, valamint az Európai Unió és a hazai szakhatóság is jóváhagyja és engedélyezi a vakcinát, ők egyértelműen beadatnák azt maguknak.
A járvány után is kötelező maradhat a maszkviselés? Nem is kell többé visszamennünk az irodába, aki csak tud, az dolgozhat majd otthonról? Nem könnyű jóslatokba bocsátkozni a járvány hosszú távú hatásairól, mégis úgy tűnik, hogy néhány dolog a koronavírus lecsengésével sem lesz már a régi. Olvassa el a témában írt cikkünket .