Magyarországon évek óta a leggyakoribb fertőző betegségnek számít a bárányhimlő, évente nyolcvanezren betegednek meg tőle. Sőt, a bárányhimlős szövődmények és kórházi kezelések száma is folyamtosan nő, miközben mindez védőoltással megelőzhető.
A bárányhimlő-járványok - a megbetegedések száma évek óta a februári-májusi hónapokban tetőzik - megelőzéséért sokat tehetünk az óvodák, a gyermekorvosok és a szülők összefogásával. A bárányhimlőt szinte mindenki ismeri, de a kezelés helyes módjával és a megelőzés lehetőségével kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Szeretnénk elérni, hogy a szülők valós képet kapjanak a betegségről, és ennek alapján dönthessenek arról, hogy élnek-e a megelőzés lehetőségével vagy nem - hangsúlyozza a kezdeményezést magához ragadó Egészséges Ifjúságért Alapítvány, amely országos programot indít az a megbetegedések megelőzésére és a betegséggel kapcsolatos tévhitek eloszlatására.
Sokan sajnos nincsenek tisztában azzal, hogy a bárányhimlő korántsem ártalmatlan gyermekbetegség. A megbetegedések 10 százalékában jelentkezik szövődmény, és nem lehet előre tudni, kinek lesz súlyos lefolyású a betegsége.
A fertőző gyermekosztályra került súlyos állapotú bárányhimlős betegek szülei nagy meglepetéssel és egyben szomorúan szembesülnek a ténnyel, hogy nagy szenvedést okozó bőr- és lágyrész-fertőzések, vérmérgezés, idegrendszeri problémák is előfordulhatnak a bárányhimlő miatt, és nemcsak az ő gyermeküket érheti ez a csapás. Amikor már késő, kivétel nélkül minden szülő inkább a fertőzés elkerülését választaná.
Csak a 2006-os évben 444 beteget kellett bárányhimlő miatt kórházban kezelni Magyarországon. A komplikációk egy része a helytelen kezeléssel függ össze, de a megfelelő kezelés sem jelent garanciát a szövődmények elkerülésére. A viszketés enyhítésére nem ajánlott rázókeveréket használni, helyette inkább a mentolos hintőport érdemes választani. Ezt is csak vékony rétegben szabad rászórni a kiütésekre. Tévhit, hogy a bárányhimlős beteget nem érheti víz. A bőrt tisztán kell tartani, szappannal és vízzel naponta egyszer-kétszer le kell zuhanyozni. Az ülőfürdő nem javasolt. Törölközéskor a vizet óvatosan kell felitatni a bőrről, vigyázva arra, hogy a hólyagokat ne dörzsöljük le.
A bárányhimlő átvészelése általában életre szóló védettséggel jár ugyan, de a vírus a szervezetben még évekig lappang, és a szervezet védekezőképességének gyengülésekor övsömör formájában újra jelentkezhet. Védőoltással azonban a bárányhimlő szövődményeivel együtt megelőzhető.