Törvény jön a kanyaró miatt

Egyetlen tartózkodással, csaknem egyhangúlag szavazta meg a román szenátus hétfőn az oltástörvény tervezetét, amely a súlyos kanyarójárvány közepette éles közvitát váltott ki a román társadalomban.

2017 augusztusában számoltunk be róla , hogy Romániában a kanyarójárvány miatt lehet oltástörvény. Mostanra pedig meg is szavazták a korábbi tervezetet - jelentette be Baranyi László, az MTI tudósítója.

Újabb áldozata van a kanyarójárványnak A héten 35-re emelkedett a romániai kanyarójárvány halálos áldozatainak száma, ahol újabb 44 megbetegedést regisztráltak a megyei közegészségügyi intézetek - derült ki az országos tisztiorvosi szolgálat (INSP) összesítésből. A 35. áldozat egy 39 éves brassói nő, aki - mindössze két hete - ápolóként dolgozott az erdélyi város gyermekkórházában. Szeptemberben megbetegedett: kiderült, hogy kanyarója van , amelynek szövődményeként súlyos agyhártyagyulladás lépett fel. Több napig kómában volt, majd meghalt.

A román szenátus megszavazta az oltástörvény tervezetét
A román szenátus megszavazta

Mint ismeretes, a szenátorok lényegi módosítás nélkül erősítették meg a bukaresti kormány által augusztusban elfogadott törvénytervezetet, amelynek első változatát még áprilisban bocsátotta közvitára az egészségügyi minisztérium. Az eredeti tervek szerint a törvény 2018 január elsején lépett volna hatályba, ezt a rendelkezést azonban a szenátus törölte a szövegből.

A román egészségügyi hatóságok az oltásmegtagadás büntetésével akarták elejét venni, hogy a kanyaróhoz hasonlóan más, felszámoltnak hitt ragályos betegségek is járványt okozzanak az országban, de szándékuk heves ellenállásba ütközött az oltások káros mellékhatásaitól tartó, a kanyaró körüli médiakampány mögött gyógyszeripari érdekeket sejtő civil szervezetek részéről.

A kidolgozott tervezet végül nem írt elő közvetlen büntetést az oltásmegtagadásért, viszont megbélyegzéssel és kiközösítéssel próbál nyomást gyakorolni a szülőkre.

A törvénytervezet szerint a gyerekek bölcsődei, óvodai vagy iskolai beíratásához oltási bizonylatot kell mellékelni, vagy háziorvosi igazolást arról, ha valamely vakcina beadása ellenjavallt. Amennyiben a gyermek nem kapta meg a korának megfelelő kötelező védőoltások mindegyikét, az oktatási intézménynek és az egészségügyi hatóságoknak egy éven belül gondoskodniuk kell arról, hogy a gyerek ellenállóvá váljon az oltásprogramban nevesített ragályos betegségekkel szemben.

A szülők (vagy törvényes gyámok) hozzájárulása a gyermek beoltásához alapértelmezett: a szülők, akik ellenzik, írásos nyilatkozattal megakadályozhatják a törvényben megszabott

kötelező vakcinák beadását.

A román közegészségügyi hatóságok által ingyenesen biztosított oltásprogram a torokgyíkkal, tetanusszal, szamárköhögéssel, kanyaróval, rózsahimlővel, mumpsszal és hepatitis B vírussal szembeni immunitás kialakítását célozza.

Magát az oltásmegtagadást nem büntetnék, de tízezer lejes (670 ezer forintos) bírságot helyeznek kilátásba az oltásmegtagadó szülőknek, akik nem vesznek részt a számukra szervezett egészségügyi tanácsadásokon. A megyei oltásügyi bizottságoknak legalább háromhavi rendszerességgel kell "tanácsadást" szervezniük az oltásmegtagadó szülők számára, amíg rá nem veszik őket, hogy jobb belátásra térjenek.

Az oltások beadatását 2014-ben kezdték tömegesen megtagadni Romániában a szülők egyes televíziós személyiségek és az ortodox egyházhoz közel álló alapítványok által indított kampány hatására. A médiakampány és az oltóanyag-ellátás akadozása miatt a lakosság átoltottsági szintje a járványügyi védettséget jelentő 95 százalékról 80 százalékra csökkent. Ilyen körülmények között a több európai országot érintő kanyarójárvány Romániában csaknem tízezer megbetegedést okozott és 35 halálos áldozatot követelt . A törvényről a végső döntést a kétkamarás román parlament képviselőháza hozza meg.

Betiltják a németek az oltásellenességet 2017 márciusában számoltunk be arról , hogy Németország szigorítja a védőoltásokra vonatkozó törvényét, mely szerint nem mehet nyilvános óvodába egy gyermek, ha nem kapta meg az összes kötelező védőoltást. A szülők pedig akár 2500 eurós pénzbüntetésre is számíthatnak egy elmaradt oltás miatt. Erről az ország egészségügyi minisztere, Hermann Gröhe beszélt a Bildnek adott interjúban, aki hangsúlyozta: nemrég kanyarójárvány tört ki, és az ebből fakadó halálesetek fölött nem lehet szó nélkül elmenni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.