Megjelentek a tigrismoszkitók (Aedes albopictus) itt Európában, pedig inkább Afrika és Ázsia az élőhelyük. Nem régen érkeztek, az utóbbi néhány évtizedben, de már elterjedtek Olaszországban, Franciaországban, Svájcban, Belgiumban, Hollandiában és a Balkán félszigeten.
A városi területeket választották maguknak élőhelyül, és emberi vérrel táplálkoznak. A csípésük fájdalmas, de nagyobb bajt eddig még nem okoztak.
Ez év július elején azonban egy influenzaszerű járvány ütötte föl a fejét Bolognától nem messze két faluban, kétszáz ember fertőződött meg egy, a tigrismoszkitók terjesztette vírusos betegséggel, a Chikungunya-kórral.
A kór az influenzához hasonló tüneteket, magas lázat és ízületi fájdalmakat produkál, ezért eleinte nem is gyanakodtak az egészségügyi hatóságok a tigrismoszkitókra.
A hatóságok ma azon a véleményen vannak, hogy a vírustól mentes hazai tigrismoszkitókba úgy juthatott be a vírus, hogy egy Indiából hazatérő, a Chikungunya-vírussal fertőzött turista hozta be Olaszországba. A vírust aztán a helybéli tigrismoszkitók terjesztették el csípéseikkel a sűrűn lakó népesség körében. Ez volt az első eset, hogy Európában hazai szúnyogok okoztak Chikungunya-betegséget.
A vírust a nőstényszúnyogok átviszik a petékre, azokból is fertőzött egyedek kelnek ki. És mivel az enyhe mediterrán teleket a szúnyogok átvészelik, a vírus kipusztulására nincs esély.
Azt egyetlen szakértő sem tudja megmondani, hogy Észak-Olaszországból átterjedhet-e a vírusfertőzés más olyan európai országokra, ahova már betelepült a tigrismoszkitó.
Sőt, azt sem tudják megmondani, hogy a nyugat-nílusi láz, ami járvánnyá vált Észak-Amerikában, miért nem ütötte fel a fejét eddig Európában, holott a vírus is, a vírushordozó szúnyog is jelen van mindkét kontinensen.
Nagyon sok kutatásra van még szükség - a környezeti tényezőket kell ehhez alaposan megvizsgálni, amelyek befolyásolják egy rovar-terjesztette vírus terjedését - mondta az Európai Betegségmegelőző Központ járványkutatója.
A tigrismoszkitók kiirtására már rengeteg pénzt költött Olaszország és Franciaország - kevés eredménnyel. Oltás, gyógyszer a vírus ellen nincs, tehát az egyetlen eszköz mégis csak a szúnyogok irtása. ( www.nature.com/news )
fuggetlen.hu
(2007.09.13. 10:39)