Amerikai kutatók egy olyan módszert fedeztek fel, amellyel gátolni lehet a hepatitisz C vírus szaporodását. Az áttörés hatékonyabb kezelések kifejlesztéséhez vezethet a májrák első számú oka ellen.
Az in vitro kísérletekben egy fehérjét sikerült azonosítani, amely létfontosságú szerepet játszik a hepatitisz C vírus (HCV) reprodukciós ciklusában. A kutatók arról számoltak be, hogy a protein módosított, szintetikus változata megsemmisíti a vírus szaporodási képességét.
A módosított fehérje olyan vegyületeket eredményezett, amelyek megakadályozták a HCV vírus aggregációját illetve replikációját - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Jeffrey Glenn, a gasztroenterológia és a hepatológia professzora, a Stanford Egyetem Hepatitisz és Májszövet Mérnöki Központ igazgatója.
Mivel a vegyületek úgy működnek, hogy csak a vírus szaporodásához szükséges mechanizmust blokkolják, a kutatók reményei szerint az eredményeik alapján kifejlesztett gyógyszerek kevésbé mérgezők lesznek az emberekre.
Glenn úgy véli, 12-18 hónapra lesz szükség a preklinikai és állatkísérletekre, mielőtt az Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal (FDA) engedélyezi a vegyület-osztályt a humán klinikai kísérletekhez.
A tanulmány a Science Translational Medicine szaklap online kiadásában jelent meg.
Amennyiben az új vegyületek hatékonynak bizonyulnak a HCV betegekben, ez lendületet adhat azoknak az erőfeszítéseknek, amelyek a vírus azon hajlama ellen küzdenek, hogy gyorsan rezisztenssé válik a jelenlegi gyógyszeres kezelésekkel szemben, ugyanakkor elkerülhetők lennének a mai kezelésekhez gyakran társuló mellékhatások is. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal jelenleg egyetlen hepatitisz elleni kezelést engedélyez, az interferon és a ribavirin kombinációját, amely toxikus, 48 hét alatt kell beszedni, és a betegek kevesebb mint felében hatékony.
"A hepatitisz C vírus világszerte több mint 150 millió embert fertőz meg, akik közül sokan még azt sem tudják, hogy betegek" - állítja Glenn.
A WHO szerint világszerte 170 millió ember fertőzött hepatitisz C vírussal, amely a vér útján terjed, és évek leforgása alatt májcirrózishoz (májzsugorhoz) és májrákhoz vezethet. Európában a becslések szerint körülbelül négymillió vírushordozó él, az Egyesült Államokban pedig 3-4 millió krónikus fertőzött lehet.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com