Már huszonkét vírusos agyhártyagyulladásban szenvedő beteget kezelnek Zala és Vas megyében. Szombathelyen ugyan továbbra is csak három beteget ápolnak, Zalaegerszegen viszont tegnap négy újabb pácienst regisztráltak - igaz, ketten otthonukban lábadoznak. Mint megtudtuk, a betegek közül senki sincs életveszélyben, sőt többen már jobban vannak.
Emlékeztetőül: kedden derült fény arra, hogy sorra megbetegedtek az elmúlt héten azok, akik a Zala megyei Lakhegyen működő kecskefarmról vásároltak tejet, és azt forralatlanul itták. Az orvosok, az ÁNTSZ, valamint a Zala megyei élelmiszerlánc-biztonsági és állat-egészségügyi igazgatóság szakemberei azt feltételezik: a farmon egy vagy több kecskét fertőzött kullancs csípett meg, és a jószágok forralás nélkül elfogyasztott teje juttatta a betegek szervezetébe a vírust. A farmot lezárták, az ott készült termékeket lefoglalták, az állatokat vizsgálják. A megye főállatorvosa szerint a farm tulajdonosa minden előírást betartott, és a szabályok szerint tájékoztatta vevőit a nyers tej forralásának - azaz a kórokozók elpusztításának - szükségességéről. Szerinte így a hőkezelés elmulasztása, végeredményben pedig a megbetegedés a fogyasztók felelőssége. Noha a termelő tájékoztatta a vevőket a hőkezelés szükségességéről, tény az is, hogy honlapján egyebek mellett az olvasható: "A kecskék között a gümőkor és a tuberkulózis rendkívül ritkán fordul elő, ezért az egészséges kecsketej, forralás nélkül is veszélytelenül fogyasztható".
- Egyre többen isznak nyers kecsketejet, főként azért, mert azt hiszik, hogy így védetté válhatnak az allergia ellen. Ez azonban tévhit, amit mielőbb el kell oszlatni - jelentette ki érdeklődésünkre Nékám Kristóf, allergológus. Hozzátette: Debrecenben már kísérlettel bizonyították, hogy a nyers kecsketej semmiféle védettséget nem ad az allergia ellen, ugyanakkor régóta tudott, hogy a hőkezeletlen tej betegségeket okozhat.
Kardeván Endre, a Zala megyei élelmiszerlánc-biztonsági és állat-egészségügyi igazgatóság vezetője arra a felvetésünkre, hogy nem lenne-e szükség a tej árusítási szabályainak szigorítására, azt közölte: a jelenlegi előírások világosak, egyértelműek, ha azokat a fogyasztók is betartották volna, akkor most nem lenne járvány. Hozzátette: az Európai Unióban szabadon árulhatnak nyers tejet a termelők, s miként nálunk, más tagországokban is a fogyasztók felelőssége az, hogy csak forralás után igyák azt. Búza László, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának vezetője mindezt azzal egészítette ki: ha előírnák, hogy csak hőkezelt tejet árulhatnak a kistermelők, akkor többségük tönkremenne a szükséges berendezések megvásárlása miatt.
Az ügyben megkérdeztük Font Sándort, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnökét is, aki azt közölte: vélhetően az esetet megtárgyalják a jövő heti ülésükön, ám szerinte nem sokat nem tehetnek. Mint fogalmazott, "a fogyasztók felelőtlensége ellen nem lehet törvényt hozni".