A maláriát, sárgalázat és más fertőző betegségeket terjesztő szúnyogok elkerülik azokat a házakat, amelyeket a DDT-vel permeteztek le. A vegyszert a világ sok országában betiltották, az Egészségügyi Világszervezet mégis ajánlja a használatát a maláriával különösen fertőzött területeken.
A malária a világ népességének 40 százalékát fenyegeti, minden évben több mint egymillió ember halálát okozza, főleg gyerekekét.
A DDT használatát a legtöbb országban betiltották, a vegyszer esetleges rákkeltő, valamint természetkárosító hatásától tartva, a szer ugyanis számos területen megtizedelte a ragadozó madarak állományát.
A kockázatok ellenére az Egészségügyi Világszervezet tavaly javasolta a DDT használatát a maláriával erősen fertőzött területeken, például Afrika egyes részein, mivel úgy vélik, hogy a vegyszer pozitív hatásai ellensúlyozzák az esetleges károkat.
Az egyik marylandi egyetem kutatói Thaiföldön tesztelték a DDT hatását az aedes aegypti szúnyogokkal szemben - ez a faj a maláriát nem, a dengue- és a sárgalázat viszont terjeszti.
A kísérletben 100 szúnyog közül 59 elkerülte a DDT-vel lepermetezett kunyhókat, a 41 behatolóból pedig 2 elpusztult. A 24 órás vizsgálati időszakban a rovarok csak 27 százalékának maradt meg a harapós kedve, így az elméleti fertőzőképessége. A szakemberek szerint ezt az eredményt más szúnyogfajokra is érvényes.
A kutatók a DDT melletti érvelésük részeként felidézték, hogy a malária megfékezése érdekében indított műveletekben ez a vegyszer bizonyult a betegség ellen a leghatékonyabbnak; és ma is ez legolcsóbb és leghatékonyabb szer.