A tévé káros, a mosolygás vonzó, őssejt a menstruációs vérben is van, ráadásul sperma is növeszthető belőle. A New Scientist magazin összeszedte, mik voltak a biológia és az orvostudomány világában a legnagyobb dobások 2007-ben.
Kezdjük azzal, amiben ez az év nem volt túl erős: a súlyos, fertőző megbetegedések elleni harcban, például. Egy új, komolynak tűnő AIDS-vakcinát vissza kellett hívni, mert a vizsgálatok kiderítették, hogy a beoltottak hajlamosabbak lettek a HIV-fertőzésre, mint azok, akik sosem látták a szert: Ráadásul a TBC is újra támadt.
Súlyos fertőzések
Februárban a világon először a gyógyszereknek teljesen ellenálló TBC-kórokozót regisztráltak Olaszországban. Májusban aztán egy nagyobb TBC-járvány lehetősége is felmerült, ugyanis egy beteg, a TBC gyógyszerrezisztens változatában szenvedő amerikai férfi meglógott a hatóságok elől, és körbeutazta Európát, mielőtt elkapták, és karanténba csukták. Esete szerencsére végül kevésbé bizonyult súlyosnak, mint a szakértők gondolták.
Decemberben jött az újabb riadalom, amikor egy súlyosan fertőző TBC-s beteg utazott Bejrútból Franciaországba, és ott tíz nappal később meghalt. A hatóság a repülőgépen vele utazó tizenegy, potenciálisan fertőzött turista közül csak hetet talált meg. Egy orvoscsoport szerint régi, a TBC-gyógyításból már elhagyott antibiotikumokat kellene bevetni a visszatérő betegség elleni harcban.
Új gyógymódok
A rákkutatás idei nagy találata a diklór-acetát (DCA) volt, ami egy kicsi, szagtalan, színtelen, olcsó és kevéssé mérgező molekula. Az albertai egyetem kutatói mutatták ki, hogy a DCA hatására többféle daganat is remittált, azaz csökkent a mérete vagy rosszindulatúságának mértéke. A DCA gyógyászati alkalmazáshoz szükséges vizsgálata folyik, egyelőre nincs törzskönyvezve, ezért klinikai vizsgálatokat még nem lehet végezni vele, anélkül pedig a szer nem kerülhet gyógyszerként forgalomba.
Az élettudomány nagy slágere, az őssejtkutatás is fejlődött ebben az évben. Az embrióból nyert őssejt mellett idén petesejtből, menstruációs vérből és magzatvízből is sikerült őssejtet nyerni. Az emberi szervezet kétszáz sejtfajtából áll, és az őssejtek azok a kezdeti sejtek, amelyekből bármelyik kifejlődhet, így mindenfajta gyógyászati felhasználásuk életet jelenthet.
Nemcsak az őssejtkinyerés lehetőségei, hanem alkalmazási módjai is bővültek 2007-ben. Majmok Parkinson-kórjának enyhítésére használták, szívbillentyűt, valamint spermát növesztettek belőle, utóbbival növelve annak a lehetőségét, hogy terméketlen férfiak és leszbikus párok is saját gyereket vállalhassanak.
Nagy dobások
Ez az év azoknak a kövér embereknek is kedvezett, akik szeretik másra fogni a kövérséget. Miközben kiderült, hogy minden második európai túlsúlyos, több új elmélet született az elhízás okairól: például, hogy egy megfázást okozó vírus terjeszti a zsírosodást, vagy hogy egy kövérítő gén felelős érte.
Az elhízás kezelésének tudománya sem tétlenkedett idén: vizsgálták, miért dönt úgy a test, hogy elégeti az energiát, ahelyett, hogy a zsírszövetben tárolja, elemezték az éhségért felelős pyy hormont, és újra bizonyítást nyert az a kövérségi paradoxon, amelynek lényege, hogy a szívbetegségben szenvedő túlsúlyos pácienseknél furcsa módon kisebb az infarktus, a stroke és a halálozás esélye, mint a szívbeteg, de normális súlyú egyéneknél.
Évek óta vitatják, hogy a tévénézés káros-e a gyerekekre, vagy sem. Egy idei vizsgálat szerint igenis az. A Baby Einstein nevű oktatójátékról kiderült például, hogy gátolja a kisgyerekek tanulását: ahány órát az interaktív dvd-s tanulójátékkal tölt a gyerek, annyiszor hat-nyolc szóval kevesebbet tud.
Brit tudósok tudhatják magukénak az idei nagy bullshit felfedezést is. Sikerült kimutatniuk, hogy a mosolygós arc vonzóbb, mint a nem mosolygós.
Munk Veronika
index..hu
(2008.01.03. 10:42)