A mai napon, a COPD 8. Világnapján a krónikus obstruktív tüdőbetegségre, annak súlyos következményeire, illetve a korai felismerés és a megelőzés egyszerűségére hívja fel a figyelmet közleményében a COPD-s Tüdőbetegek Országos Egyesülete.
A COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) világszerte évente több mint 3 millió áldozatot követel, és ezzel már a 4. helyen van a halálokok világranglistáján. Magyarországon a becslések szerint mintegy félmillió COPD-s beteg él.
A COPD Világnapján a szakértők világszerte kiemelik, hogy a betegség jelenleg gyógyíthatatlan, de megelőzhető és kezelhető. A legújabb felmérések szerint még az előrehaladott állapotban lévő COPD-s betegek 25-50 százaléka sem tud a betegségéről. A korai felismeréshez egy egyszerű, gyors és fájdalommentes légzésfunkciós vizsgálat elegendő.
Mivel a COPD kialakulása az esetek 90 százalékában a dohányzásra vezethető vissza, a dohányzás megelőzésével és a leszokás elősegítésével a betegség megelőzhető lenne.
"A COPD-s betegnek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy elkerülje a súlyos állapotromlással járó, gyakran életveszélyes exacerbációkat. A védőoltások mellett fontos a dohányzás abbahagyása, a rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás és pihenés, valamint az orvosok által előírt gyógyszerek rendszeres használata" - emelte ki Antonio Anzueto, a COPD ellen küzdő globális kezdeményezés (GOLD) alelnöke.
A krónikus légúti betegekre az átlagosnál nagyobb veszélyt jelent az influenza, amely a dohányosoknál és a COPD-s betegeknél is elhúzódóbb gyógyulással, gyakoribb és súlyosabb szövődményekkel (például tüdőgyulladással) jár. Éppen ezért minden krónikus betegnek meg kellene kapnia évente a hagyományos/szezonális influenza elleni védőoltást, ebben az évben a H1N1 vírus elleni vakcinát, és ha 5 éven belül nem kapott pneumococcus elleni védőoltást, akkor azt is, hiszen a pneumococcusok a súlyos tüdőgyulladást leggyakrabban okozó baktériumok.
A korán, még tünetmentesen felismert betegség korai kezelésével és a leszokással oly mértékben lassítható a betegség lefolyása, hogy a COPD-s beteg akár élete végéig az egészségesekhez hasonló életet élhet.
A krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) a tüdő károsodása, amely a légutak krónikus gyulladása, és az emiatt kialakuló szűkület, illetve a következményes áramláskorlátozottság és a tüdők felfúvódásához, a mellkas deformálódásához vezető levegőcsapdák kialakulásával jár.
A COPD egy, az életet veszélyeztető betegség, amely rontja a légzést, és ez a kóros állapot már teljes mértékben nem fordítható vissza. Az eddig gyakran használt krónikus hörghurut, tüdőtágulat szavakat egyre ritkábban használjuk, helyüket átveszi a COPD négy betűje.
A COPD súlyosságát és társadalmi súlyát mutatja, hogy már jelenleg is a 4. leggyakoribb halálok a világon, mégis a legtöbb embernek - köztük számos egészségügyi dolgozót is - fogalma sincs arról, mi is az a COPD. A COPD nemcsak jelentős fizikai és pszichés terhet jelent maguknak a betegeknek, de gondozóik, egészségügyi szolgáltatók számára egyaránt, hanem súlyos költségeket ró az egyénre, a családokra és az egészségügyi rendszerre egyaránt.
A COPD egy krónikus obstruktív, azaz a hörgők beszűkülésével járó életveszélyes betegség, amely károsítja a normál légzést - a COPD több, mint egy "dohányos köhögése".
A becslések szerint 210 millió COPD-s beteg él világszerte
2005-ben több mint 3 millióan haltak meg COPD-ben, amely az összes haláleset 5 százalékát teszi ki. (Minden 20. ember a COPD miatt veszíti életét!)
A COPD-s halálesetek 90 százaléka az alacsony vagy közepes jövedelmű országokból következik be.
A COPD első számú oka a dohányfüst (az aktív és a passzív, azaz környezeti dohányzás egyaránt)
A betegség ma már ugyanolyan mértékben érinti a nőket és a férfiakat egyaránt, amely elsősorban a magasabb jövedelmű országokban előretörő női dohányzásnak "köszönhető".
A COPD egy nem gyógyítható, de szakszerű kezeléssel a betegség progressziója (folyamatos romlása) lassítható.
A becslések szerint a következő 10 évben mintegy 30 százalékkal többen fognak meghalni a COPD miatt, amennyiben a kockázati tényezőket, elsősorban a dohányzást nem sikerül visszaszorítani.