Tetszik vagy sem, a szájüregünkben csak úgy hemzsegnek a mikrobák. Ebben a mikroszkopikus életközösségben több mint 600 baktériumfajta éli világát, ráadásul minden egyes emberben egyedülálló kombinációban.
A Genome Research online számában megjelent tanulmány beszámol arról, hogy a tudósok elvégezték az első világméretű kutatást. Felfedezték, hogy a szomszédunk szájában levő baktériumflóra csaknem annyira különbözik a miénktől, mint a föld átellenes pontján élő személytől.
Az emberi test tízszer annyi baktériumsejtnek ad otthont, mint emberi sejtnek. Ez azt jelenti, hogy akár egészségesek vagyunk, akár betegek, elég dinamikus kapcsolatban állunk a testünkben hordozott baktériumokkal.
Felfedezték, hogy a nyál mikrobiomjának sokszínűsége igen jelentős mind az egyénen belül, mind az egyének között. Váratlan eredményekre is bukkantak, miközben összehasonlították különböző földrajzi területek mintáit. "A nyál mikrobiomja alapjában véve nem változik világszerte" - mondta Stoneking. "Ez meglepő, ha figyelembe vesszük a táplálkozási és egyéb kulturális különbségeket, melyek befolyásolhatják a nyál baktériumflóráját."
Elmagyarázta, hogy ez arra utal, a szomszédunk nyála ugyanolyan különböző lehet a miénktől, mint azé, aki a földgolyó túloldalán él. Stoneking megjegyezte, hogy a könnyen elérhető nyálminta génállományát vizsgálva tanulmányuk megalapozza a további felfedezéseket.
Animáció: HáziPatika.com