A fülzúgás kezelése

Az Egyesült Államokban 10-ből 1 embert érint, de hazánkban sem ritka, megközelítőleg félmillióan tapasztalják meg naponta a hosszabb-rövidebb ideig tartó fülzúgást. Az elhúzódó probléma kezelésében hatékonyan alkalmazhatóak a keringésjavító gyógyszerek, de több alternatíva is létezik.

Ha a fülzúgás a mindennapok része

Az AMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery folyóirat korábbi számában megjelent kutatás szerint az érintettek 36 százalékánál a fülzúgás szüntelen jelentkezett, a csengéshez, zúgáshoz, sziszegéshez hasonló hangok az ébredés pillanatától kezdve lefekvésig megkeserítették a mindennapjaikat. Az állandó fülzúgás mellett egyre nehezebb a mindennapos tevékenységek végzése: a zaj annyira zavaró, hogy akadályozza a koncentrációt, a gondolkodást, a nyugodt pihenést, és megnehezítheti az elalvást . Az életminőséget negatívan befolyásoló tünetről van szó, fülzúgás esetén ezért nagyon fontos a mielőbbi kivizsgálás és a kezelés megkezdése - javasolja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

A fülzúgás akár meg is előzhető, ehhez azonban néhány fontos szabályt mindenképpen szükséges betartani. További információkért kattintson korábbi cikkünkre!

Sokan évek óta szenvednek tőle

A vizsgálatban a 76 ezer résztvevő közül 27% már több mint 15 éve szenvedett fülzúgástól. 36%-uk napi rendszerességgel, 15% legalább napi egy, 14% pedig heti egy alkalommal élte át a kellemetlen tüneteket. Az érintettek 49%-a fordult orvoshoz problémájával, 42%-uk pedig gyógyszeres kezelési lehetőségekről beszélt, egyéb gyógymódokról pedig csak alig néhány százalékban esett szó.

Több alternatíva is létezik a fülzúgás kezelésre
Több alternatíva is létezik a fülzúgás kezelésére

Fontos a kiváltó okok kivizsgálása

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Fül-orr-gége Központ orvosa szerint a fülzúgás kezelése előtt a páciens alapos kikérdezése, majd kivizsgálása szükséges, hogy a lehetséges kiváltó okokat megtalálják. Fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri , anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai, mozgásszervi, fogászati és természetesen fül-orr-gégészeti betegség. Fülzúgás nemcsak valamilyen meghatározott betegség miatt fordulhat elő , hanem okozhatja stressz vagy élvezeti szerek, de jelentkezhet zajártalom, túlzott fizikai leterheltség vagy valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is. Rövidebb ideje fennálló fülzúgás hátterében különböző okokból kialakult vérellátási zavar állhat, ezért itt a kezelés során rendszerint valóban keringésjavítókat adunk, illetve a kezdeti időszakban - az első 10 nap - a szteroidterápiától várjuk leginkább a javulást - magyarázza dr. Fülöp Györgyi. A kellő folyadékbevitel minden időszakban fontos. Mostanában, ha a páciens hajlamot mutat rá, akkor a kezdeti időszakban is ki lehet egészíteni jó hatásfokú - nem gyógyszeres - kezeléssel a keringésjavítást.

Alternatív lehetőségek, ha a gyógyszeres kezelés nem szünteti meg a fülzúgást

Ha gyógyszeres kezeléssel sem érünk el érezhető javulást, akkor alternatív kezelési módok is szóba jönnek. A magyar kutatók által kifejlesztett - a korábban használtakhoz képest sokszoros teljesítményű - lágy lézerrel az utóbbi hónapokban igen jó eredmények születnek. A BEMER terápia továbbra is jó alternatíva lehet, de fontos tudomásul venni, hogy 4-6 hetes, naponta ismétlődő kezeléstől várhatunk csak általában javulást! A "neuromoduláció" elvén működő készülékeknél a megfelelően kiválasztott, fülzúgást elfedő hangot szintén tartósan javasolt alkalmazni, így elősegítheti, hogy agyunk "elfelejtse" a berögzült zajt.

Sajnos sem a gyógyszeres, sem az alternatív lehetőségek alkalmazása nem garancia arra, hogy a páciens tünetmentessé váljon, de a részletes anamnézisfelvétel segítheti az orvost a leghatásosabb kezelés megválasztásában. Külföldi és hazai kutatások, vizsgálatok is igyekeznek megoldást találni erre az oly sokakat érintő problémára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra