A megelőzés vagy más néven prevenció, nem csak a betegségek keletkezésének megelőzését, hanem az egészség fenntartását, és az állapotromlás megakadályozását is jelenti. Célja ezeknek a negatív állapotoknak az elkerülése.
Az elsődleges prevenciót az egészséges életmódra nevelés jelenti. A másodlagos megelőzés során a betegség korai felismerésére illetve az egyes rizikótényezők korai kiküszöbölésére törekszenek. Ennek fő eszközei a szűrővizsgálatok, amelyek igénybevételének egy részét az egészségbiztosítás is támogatja. Beszélhetünk még ún. harmadlagos prevencióról is, mely a betegségek kezelését, rehabilitációját, illetve az állapotromlás megakadályozását, a terápiás eljárásokat tartalmazza.
Ki végzi a szűrővizsgálatokat?
A prevenciós tevékenység legtöbbje a háziorvos feladatkörébe tartozik, de szerepet kapnak a védőnők, illetve az iskola egészségügyi ellátást végző szolgáltatók, a fogászati szűrővizsgálatban a fogorvosok is, továbbá bizonyos vizsgálatok a szakellátást végző szolgáltatók feladatát képezik (pl: az újszülött 0-4 napos életkorában szükséges szűréseket a szülészeti-nőgyógyászati osztályon vagy az újszülött osztályon végzik el).
A megelőző ellátások igénybevétele
A szűrővizsgálatokat a beteg és kezelőorvosa egyaránt kezdeményezheti. A szűréseken való részvétel - néhány, az újszülöttek és a tanköteles korú gyerekek vizsgálatától eltekintve - önkéntes, egyes szűrővizsgálatokon való részvételt azonban kötelezővé is tehet jogszabály.
Fontosabb támogatással igénybe vehető megelőző ellátások korcsoportonként
0-4 napos életkorban:
- teljes fizikális vizsgálat, különös tekintettel a fejlődési rendellenességek szűrésére,
- ideggyógyászati vizsgálat,
- csípőficam szűrése,
- érzékszervek működésének vizsgálata körében a hallás és a látás vizsgálata,
1, 3 és 6 hónapos életkorban támogatással igénybe vehető szűrővizsgálatok:
- teljes fizikális vizsgálat, különös tekintettel a fejlődési rendellenességek szűrésére,
- mozgásszervi vizsgálat, csípőficam szűrése 4 hónapos korig,
- rejtettheréjűség vizsgálata,
- érzékszervek működésének vizsgálata (látás,kancsalság,hallás)
1 éves életkorban és 6 éves életkorig évente:
- teljes fizikális vizsgálat,
- idegrendszer vizsgálata,
- rejtettheréjűség vizsgálata 2 éves korig,
- beszédfejlődés vizsgálata,
- mozgásszervek vizsgálata: különös tekintettel a lábstatikai problémákra és a gerinc rendellenességeire,
- vérnyomás mérése 3-6 éves életkor között,
- korai fogászati szűrés és gondozás.
6 és 18 éves kor között kétévente:
- teljes fizikális vizsgálat,
- a kórelőzmény és családi anamnézis ismételt felvétele,
- a testmagasság, testtömeg, a testi fejlettség és tápláltsági állapot hazai standardok szerinti értékelése, a nemi fejlődés értékelése,
A 18 éven felüli korosztály:
- az életkornak és a nemnek megfelelő rizikófaktorok által indokolt szűrővizsgálatokra, illetve a környezeti tényezők okozta megbetegedések megelőzését és korai felismerését célzó szűrővizsgálatokra (a munkaköri alkalmasság vizsgálat és az ahhoz szükséges további járóbeteg-ellátás kivételével) és évente egy alkalommal fogászati szűrővizsgálatra jogosult.
A megelőző ellátások részletes szabályai megtalálhatóak a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatásokról és a szűrővizsgálatok igazolásáról szóló 51/1997. (XII. 18.) NM rendeletben, valamint a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 10. § szakaszában, illetve az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 79-86. § szakaszaiban.