Cukorbetegség: újabb genetikai ok a háttérben

A Cambridge Kutatóintézet brit kutatói újabb két genetikai elváltozásról állapították meg, hogy szerepet játszanak az egyes típusú cukorbetegség kialakulásában - jelent meg a brit Nature-ben.

A rendszerint fiatalkorban jelentkező egyes típusú cukorbetegség egyre inkább elterjedőben van, melyre már az ENSZ is próbálja a világ figyelmét felhívni a Diabétesz Világnap kampány segítségével. Évente körülbelül 3 százalékkal gyakoribb a cukorbetegségnek ez a típusa, melyre jellemző a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása.

A világon összesen 246 millió embert érint a cukorbetegség valamelyik formája, és 2025-re már 380 milliót becsülnek. A szövődmények súlyosak lehetnek, a nem megfelelően kezelt esetekben akár vakságot, amputációt, szívbetegséget és veseelégtelenséget is okozhat a cukorbaj - írja a MediPress.

A kutatások egyre több genetikai okot találnak a háttérben, és nemrégiben két újabb géneltérést sikerült kimutatni, mely összefügg a fiatalkori diabétesz kialakulásával. A hatos kromoszóma HLA-DQB1 és HLA-DRB1 génjeiről van szó, melyek olyan fehérjéket kódolnak, amelyek az inzulintermelő sejtek pusztításában vesznek részt. Hatos kromoszómán található elváltozásokat már bizonyos autoimmun kórképek kialakulásáért is felelőssé tettek.

A többi diabéteszhez kapcsolódó gént eddig az egyes, kettes, tizenegyes és tizenhatos kromoszómán találták. A vizsgálatba 850 brit és amerikai testvérpárt vontak be, akiknek az eredményeit 4000 brit és 5000 más központba tartozó egyén genetikai leleteivel hasonlították össze. A genetikai veszélyeztetettség megállapítása kiemelt jelentőségű, hiszen segítségével figyelmeztetni lehet a rizikócsoportba tartozókat, hogy esetükben nagyon fontos a diétázás és a vércukorszint gyakori ellenőrzése.

STOP

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra