A séta töretlenül őrzi vezető szerepét a vérnyomáscsökkentő módszerek között, feltéve, hogy minimum 10 percig tart és legalább közepes intenzitású.
Az Amerikai Szív Szövetség és az Amerikai Sportorvoslási Társaság nemrégiben közzétette állásfoglalását a szív egészsége érdekében végzendő testmozgásról. Az új irányelvek szerint még a rövid ideig tartó rendszeres séta is csökkenti a vérnyomás legmagasabb értékét, és óv az elhízástól, főként a test középső részén, ahol a nagy testzsírszázalék különösen veszélyes.
A két szervezet közös közleményében a következő új irányvonalakat fektette le:
1. A legtöbb embernek napi mozgásra van szüksége.
2. A napi testmozgásnak legalább 10 percig kell tartania.
3. Azoknak, akik alacsony intenzitással mozognak, több időt kell szánniuk a mozgásra (hetente 150 percet), mint akik nagy intenzitással mozognak (hetente 60 percet).
4. Azok a rövid mozgásformák, amiket a városi közlekedés során végzünk, nem visznek közelebb a célhoz, főleg, ha szennyezett levegőben végezzük őket - hiszen a szmogban csökken a szív vérellátása. A két szervezet közös állásfoglalása szerint a rendszeres séta még mindig az egyik legjobb módszer a vérnyomás kordában tartására. Kísérletekkel is sikerült alátámasztani, hogy a normál tempójú séta éppúgy csökkenti a vérnyomás csúcsértékét, mint a fürge iramban végzett. Ha reggeli vagy ebéd utáni rendszeres sétánk legalább 10 percig tart, biztosak lehetünk benne, hogy tettünk valamit szívünk egészségéért, akármilyen a tempónk.
STOP