Az Ausztráliában és Tajvanon végzett vizsgálatok szerint azon cukorbetegek állapota, akik heti néhány órán át tai chi gyakorlatokat végeztek, jelentősen javult a kontroll csoport tagjaihoz képest. A kettes típusú diabétesz akkor jelentkezik, amikor a szervezet nem termel elég inzulint, amely hormon fontos szerepet játszik a cukoranyagcserében. A betegség - amely mintegy 250 millió ember érint világszerte - vaksághoz, veseelégtelenséghez, magas vérnyomáshoz és szívbetegséghez vezethet.
A mérsékelt testmozgás kedvező hatásait már több tanulmány igazolta a betegséggel kapcsolatban. "A kínai gyakorlatok azonban könnyebben elsajátíthatók, mint bármelyik klasszikus tornagyakorlat, és nincs szükség bonyolult eszközökre sem" - írja tanulmányában a Queenslandi Egyetem Wendy Brown vezette kutatócsapata.
A járványszerűen terjedő cukorbetegségért a szakértők az ülő életmódot és az elhízást teszik felelőssé, de a British Journal of Sport Medicine szaklapban megjelent korábbi tanulmányok szerint a szívet túlságosan megerőltető testmozgás sem hasznos. A kimerítő testedzés gyengíti az immunrendszert, míg a mérséklet testmozgás erősíti azt.
A kínai gyökerű, legalább a XIII. századra datálható tai chi a meditációt és a harci elemeket kombinálja. A Kuender Yang vezette tajvani kutatók 12 hetes tai chi kurzus úgynevezett segítő (helper) T-immunsejtekre gyakorolt hatását mérték 30 2-es típusú diabéteszben szenvedő és 30 hasonló korú egészséges emberen. A T-sejtek fontos elemei az immunrendszernek, ún. interleukineket termelnek, amelyek a szervezetbe bekerült kórokozók ellen hatékony fegyvert jelentenek.
A 12 hetes program végére a cukorbetegek interleukin-12 szintje jelentősen emelkedett, és T-sejt aktivitásuk is fokozódott. Az ún. glikált hemoglobin szintje - amelyből a cukorbetegség státuszára lehet következtetni - jelentősen csökkent, ami a diabétesz státusz javulását mutatja. A kutatók szerint a tai chi csökkenti a vércukorszintet - esetleg javítja a cukoranyagcserét.
Az ausztrál vizsgálatban 13, ún. metabolikus szindrómában szenvedő középkorú felnőtt bevonásával szintén 12 hétig tartott a program, de itt a tai chi mellett qigong gyakorlatokat is végeztek (szintén hagyományos kínai mozgásforma). A metabolkius szindróma több tünet együttes fennállását jelenti, úgy mint magas vérnyomás, cukorbetegség és magas szívbetegség kialakulási kockázat. A résztvevők heti három alkalommal 1,5 órát tornáztak, és a gyakorlatokat néha otthon is végezték. A vizsgálat végére a résztvevők átlagosan 3 kilót fogytak, haskörfogatuk 3 centiméterrel csökkent. A vérnyomásérték is mérséklődött, a kutatók szerint nagyobb mértékben annál, amit a súlycsökkenés önmagában magyarázhatott volna. A résztvevők jobb alvásról, több energiáról, kevesebb fájdalomról és az éhségérzetük csökkenéséről számoltak be.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com