Világszenzáció az őssejttermelést elősegítő kapszula

Az őssejtterápiákról már számos alkalommal beszámolt a világ- és a magyar sajtó is; a milliókat felemésztő külföldi kezelések azonban várhatóan kiválthatóak lesznek egy szenzációnak számító hazai fejlesztéssel. Egy magyar kutatócsoport ugyanis kidolgozott egy olyan kapszulát, amely elősegíti az őssejttermelést a szervezetben, s ezáltal még nagyobb hatékonysággal lesznek megelőzhetőek és kiküszöbölhetőek a különböző betegségek.

Az elmúlt néhány év kutatásai alapján bizonyossággal kijelenthető, hogy az őssejtek szervezetünk "mindenhatói". Bizonyítást nyert, hogy az őssejtek - a vérbe kerülve - képesek a test károsodott vagy beteg részeire eljutni és ott épp szövetsejtekké alakulni. Az őssejtterápiákról már számos alkalommal beszámolt a világ- és a magyar sajtó is; a milliókat felemésztő külföldi kezelések azonban várhatóan kiválthatóak lesznek egy szenzációnak számító hazai fejlesztéssel. Egy magyar kutatócsoport ugyanis kidolgozott egy olyan kapszulát, amely elősegíti az őssejttermelést a szervezetben, s ezáltal még nagyobb hatékonysággal lesznek megelőzhetőek és kiküszöbölhetőek a különböző betegségek. A kutatás vezetője azonban figyelmeztet: kétségtelenül nagy lehetőségek rejlenek az Olympiq néven a közeljövőben forgalomba kerülő készítményben, de a kapszula nem csodaszer, csupán egy étrend-kiegészítő.

Az őssejteknek figyelemre méltó képességük van arra, hogy számos különböző típusú sejtté fejlődjenek a szervezetben. Mintegy javítórendszerként szolgálnak, elméletileg végtelen számban tudnak osztódni, hogy "lecserélhessenek", tehát pótoljanak beteg sejteket. Amikor az őssejt osztódik, a keletkező új sejtekben megvan az a képesség, hogy vagy őssejtek maradjanak, vagy pedig egy másfajta, szakosodott szerepű sejtté váljanak, mint például egy izomsejt, egy vörösvérsejt vagy agysejt. Így határozza meg az őssejtek fogalmát a Nemzetközi Egészségügyi Intézet. Egy gyermek vagy fiatalember szervezete jóval több őssejtet termel, mint egy felnőtté. (Ennek tudható be, hogy a különböző őssejtterápiák során - például Ukrajnában - előfordul, hogy abortált magzatokból nyerik az őssejteket.) A fiatalkori őssejttermelésnek köszönhető, hogy ha egy gyermek sérülést szenved (például elvágja az ujját), sokkal gyorsabban regenerálódik, sokkal hamarabb behegednek a sebek, mint idősebb korban. A tudósok megállapítása szerint harmincöt éves kor felett azért gyógyulunk egyre lassabban és nehézkesebben, mert szervezetünkben már nem szabadulnak fel az őssejtek olyan mértékben, mint fiatalabb korban.

Az őssejtkutatás természetesen még korai fázisban tart, az orvosok előtt megannyi nyitott kérdés vár megválaszolásra. Annyi bizonyos, hogy a csontvelőből, a perifériás (keringő) vérből nyert őssejtek komoly eredményekkel kecsegtetnek a gyógyítás terén. Ha nem is nyújtanak mindenre megoldást, az már most látszik, hogy megfelelő felhasználásukkal szinte bármilyen betegség gyógyítható, pontosabban a kór tünetei csökkenthetők. Világszerte számos tudományos csoport különféle kutatásokkal kimutatta, hogy az őssejtek kiválása a csontvelőből, vándorlásuk a testbe, a test számos szerveibe, és azon képességeik, hogy más szervek és szövetek sejtjeivé váljanak, egy természetes folyamat, amely nap mint nap megtörténik. Évekkel ezelőtt közzétettek egy tanulmányt, amelyben a kutatók leírták: egy felnőtt csontvelőőssejt nemcsak velőt és vért volt képes regenerálni, de májat, tüdőt, emésztési területet, bőrt, szívet és izmot is. További kutatók különféle forrásokból nyert (csontvelő, keringő vér, középfül, köldökzsinórvér) őssejtek összehasonlításával bebizonyították, hogy a csontvelőőssejtek a "legalakíthatóbbak", potenciálisan bármely felnőtt szövetté képesek alakulni.

A magyar kutatócsoport felfedezése tulajdonképpen egyszerűségében zseniális. Az alapgondolatot egy kanadai kutatás adta, amely kimutatta, hogy a kékalga pozitívan hat az őssejttermelésre. A magyarok ezt követően megvizsgálták - és vizsgálják azóta is folyamatosan -, hogy melyik anyag miként hat a szervezet őssejttermelésére. Kiderült például, hogy a sárgabarackmag megdöbbentő mértékben csökkenti, míg például a körömvirág vagy a fokhagyma erősen növeli azt. A Szabó László irányította kutatócsoport ezen - meglehetősen érzékeny és rendszeres finomításra szoruló - kutatási adatok alapján állította össze azt a "receptet", amely összességében a legoptimálisabb módon befolyásolja és növeli az őssejttermelést. Szabó László a Népszavának nyilatkozva azt hangsúlyozta, hogy mivel az őssejtek esetleges negatív hatásai még nincsenek teljesen feltérképezve, ezért egy őssejtvédőt is elhelyeztek a magyar kapszulában, ezzel kiküszöbölve például azt, hogy a megnövekedett őssejtek esetleg jó- vagy rosszindulatú daganatokat okozzanak a szervezetben.

- Az egri és pécsi professzorokból álló csoport olyan, természetes anyagokból álló kivonatot készített, amely legalább ötven százalékkal növeli a szervezet saját őssejttermelését. Kilenc olyan hatóanyagot találtunk, amelyekkel ezt az eredményt el lehet érni. Ez felér egy külföldön elvégeztetett, milliókba kerülő őssejtterápia eredményével. A különbség az, hogy ehhez nem kell messzire utazni, és nem kell milliókat kifizetni sem, ugyanakkor otthon és fájdalommentesen elvégezhető. Kutatócsoportunk az ország különböző egyetemein végzett és végez vizsgálatokat. Ember István professzor és Kis István docens, a pécsi egyetem kutatói szerint a vizsgálati anyag akár a jövő terápiás lehetősége is lehet. Persze még hosszú út áll előttünk - nyilatkozta lapunknak Szabó László, a kutatás vezetője.

A magyar kapszulát az elmúlt hónapokban több mint száz önként jelentkező próbálta ki saját magán. A humán megfigyelések eredményei pedig igen pozitívak. Szabó elmondása szerint a legtöbb esetben az érintettek letették - nem egy alkalommal többdioptriás - szemüvegüket, mert az őssejttermelés megnövelése után megjavult a látásuk. De volt olyan páciens is, aki szklerozis multiplexben szenvedett és alig tudott járni. Természetesen nem csodaszerről van szó, így nem várható teljes gyógyulás, de az illető hölgy már segítség nélkül meg tudja emelni a lábát, nem fájnak az ízületei és hamarosan újra munkába állhat. Lapunk kérdésére Szabó László elmondta, hogy a kutatások folyamatosak, a további fejlesztésekkel nem állnak le. A kétségtelenül orvostudományi szenzációnak számító kapszula engedélyeztetési folyamata már a vége felé közeledik, így a napokban bárki számára hozzáférhetővé lesz az Olympiq fantázianévre hallgató készítmény. "Azért ez lett a neve, mert a különböző hatóanyagokat, mint egy olimpián, a hatékonyság szempontjából versenyeztettük. Amelyik kiváló eredményt produkált, felhasználtuk" - tette hozzá lapunknak a kutatás vezetője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elvileg bármilyen szervünk pótlása lehetséges

A fogantatást követő 14. napon a magzat folyamatosan osztódó sejtjei még teljesen egyforma tulajdonságokkal bírnak. A 15. napon megkezdődik a sejtek specializálódása idegsejtekké, izomsejtekké, bőrsejtekké. Ennek azonban ára is van: a sejtek döntő többsége elveszti képességét, hogy bármilyen szervben helytálljon. Azonban nem minden sejt indul el a specializálódás útján. A szöveti őssejtek ugyanis később is megőrzik univerzális tulajdonságukat. Az őssejt tehát egy alap; olyan sejt, melyből az ember differenciált szövetei, azokból pedig szervei fejlődnek ki. Az őssejt tartalmaz minden gént, ezért segítségükkel és a megfelelő genetikai információk előhívásával elvileg bármilyen szervünk pótlása lehetséges. Az őssejtek alapvetően kétféle forrásból származhatnak: embrióból és felnőtt szervezetből. Már emberi vizsgálatok eredményei is igazolják, hogy az őssejtekből előállított szívizomsejtek képesek beépülni a szívinfarktus után elhalt szív szövetébe és helyreállítani annak működését. Állatkísérletek során a Parkinson- és az Alzheimer-kórban szenvedőknél is igen ígéretesnek találták az őssejtek alkalmazását, de az őssejtkutatás eredményei az elmúlt pár évben, hónapról hónapra újabb meglepetéssel szolgálnak a kutatóknak.

Az őssejtkutatás elmúlt időszakban hozott eredményei

2000. december 19.:

Kísérletek bizonyították, hogy az agy regenerációja "helyben", vagyis kívülről származó embrionális vagy felnőtt őssejtek nélkül is kiváltható.

2001. április 5.:

Két állatkísérleti eredmény szerint felnőtt csontvelőből származó őssejtekkel sikerült sérült szívet kijavítani. A sejtek a sérülés helyére vándoroltak, ahol új izomsejtek és vérerek képződését idézték elő.

2002. január 30.:

A gyógyászati céllal embert klónozó Massachusetts-i Advanced Cell Technology biotechnológiai magánvállalat egy szarvasmarhaklón őssejtjeiből működő vesét tenyésztett egy vese alakú formán, amely a klónozott állatba visszaültetve vizeletet termelt, vagyis normális veseként kezdett működni. Ha az eljárás emberekben is életképes, új vesére váró betegek ezreit mentheti meg.

2002. április 12.:

A torinói Regina Margherita gyermekkórházban az orvosok a gyermek saját csontvelejéből vettek ki őssejteket, és a gerincvelőbe ültették át őket. Ennek köszönhetően a gyermek önállóan is képessé vált a levegővételre.

2002. július 24.:

A kentuckyi egyetem egyik kutatása megállapította, hogy azok az egerek élnek tovább, amelyek őssejtjei jobbak saját DNS-ük javításában. Ez a kutatás is alátámasztja azt az elméletet, amely szerint az öregedés fő oka, hogy a szervezetben működő őssejtek egyre fogynak, míg végül nincsenek elegen ahhoz, hogy "a szerveket fiatalon tartsák".

2003. február:

Mezei Éva az Országos Ideggyógyászati és Stroke Nemzeti Kutató Központban az őssejteken kutatva kimutatta, hogy a csontvelői sejtek az egér szervezetében beléphetnek az agyba és ott új idegsejtekké alakulhatnak. Ez az első olyan vizsgálat, amelyikben sikerült bizonyítani, hogy éretlen csontvelői sejtek idegsejtté alakulnak állatban, ami emberben is előfordulhat.

2003. február 10.:

Francia kutatók elsőként bizonyították be, hogy a károsodott szívet meg lehet gyógyítani egy adag őssejt befecskendezésével.

2003. február 12.:

Amerikai kutatók első ízben bizonyították, hogy a felnőtt agy saját őssejtjei teljes értékű idegsejtekké fejlődve képesek lecserélni a sérült vagy beteg szöveteket.

2003. április 24.:

Egy amerikai kutató arra jött rá, hogy őssejtek nyerhetőek ki a frissen kihullott tejfogakból is.

2003. július 3.:

Emberi embriókból nyert őssejtekkel sikerült meggyógyítani lebénított patkányokat.

2005. március 17.:

Debrecenben öt szívbeteget kezeltek csontvelői őssejtekkel, dr. Édes István intézetigazgató professzor vezetésével. Az elvégzett öt beavatkozást fiatal középkorú betegeken, négy férfi és egy nő esetében alkalmazták. A kezeléseket az erre alkalmas páciensen, az infarktus szakszerű ellátását követő két héten belül végezték el.

2007. április 12.:

A Sao Paulo Egyetem munkatársai cukorbetegek saját őssejtjeit juttatták vissza a páciensek szervezetébe, amelynek eredményeként a betegek döntő többsége már nem szorult külső inzulinpótlásra a terápiát követő egy éven belül.

(2007.05.22. 09:47)

Szalay Tamás Lajos - Népszava

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra