A kettős látás egy tünet: az emberek ugyanabból a dologból kettőt látnak, vagy pedig szellemképesen látják ugyanazt a tárgyat vagy személyt. A jelenségnek különböző szintjei vannak: előfordul, hogy a szellemkép csak minimális, de lehet jobban eltolódott és teljesen kettős is. Kettős látása bármelyik korosztálynak lehet, különbség egyedül abban van, hogy melyik korosztálynál mi áll gyakrabban a hátterében.
A kettős látás okának földerítéséhez ismerni kell, hogy a tünetek folyamatosak, hullámoznak, esetleg napszakonként váltakoznak-e. Fontos az is, hogy a kettős látás milyen irányba tekintéskor jelentkezik. Előfordul például, hogy csak akkor alakul ki, amikor a beteg valamilyen konkrét irányba tekint.
A konkrét ok feltárásához általában szükség van neurológiai, szemészeti és belgyógyászati vizsgálatra is, így a szakorvosoknak gyakran együtt kell működniük. A szemmozgásokat mindenképpen meg kell vizsgálni. Vannak módszerek és eszközök, amelyek speciális vizsgálatot is lehetővé tesznek. Ezeket akkor alkalmazzák, ha a szemmozgások vizsgálatából nem egyértelmű, hogy mi okozza a bajt. Adott esetben vizsgálni kell a szem üregét is. Belgyógyászati vizsgálatra pedig akkor van szükség, ha a szemészeti és a neurológiai vizsgálat alapján valószínűsítik, hogy belgyógyászati ok áll a háttérben.
A kettős látásnak számtalan oka lehet, de alapvetően két típusát különböztetjük meg:
- Az egyik az úgynevezett egyszemes kettős látás, amelynél az érintettek egy szemmel látnak kettős képet. Ilyenkor a kép akkor is kettős, ha a másik szemet letakarják. Ennek a változatnak szemészeti okai vannak.
- A kettős látás másik típusa az úgynevezett két szemes kettős látás, amely főképp ideggyógyászati okokra vezethető vissza. Ilyen esetekben a kettős látás megszűnik, ha az egyik szemet letakarják - vagyis a panasz csak akkor jelentkezik, ha a beteg egyszerre néz a két szemével. A neurológiai okokra visszavezethető kettős látás kiváltó oka, hogy a két szem nem tud összehangoltan működni, mozogni. Ilyenkor a látott kép sem megfelelően érkezik meg az ideghártya pontjaira. Ehelyett az agyban két különböző kép vetülete jelenik meg.
A két szem összehangolt mozgása több ok miatt is zavart szenvedhet. Ilyen lehet a szemmozgató izmok gyengesége, de az összehangolt mozgás zavarát olyan idegi eredetű probléma is okozhatja, amely a szemet beidegző ideget érinti.
Okozhatnak kettős látást a központi idegrendszer betegségei, így például a stroke vagy az agyi keringészavar, de eredményezhet ilyesmit fejsérülés vagy trauma is, ha az agyideg bénul. Lehet kiváltó ok még az agydaganat és a szklerózis multiplex is, de különböző fertőző és nem fertőző betegségek is okozhatják. A belgyógyászati kórképek közül leginkább a cukorbetegséget (itt a diabéteszt kísérő szénhidrátanyagcsere-zavarok okozzák a panaszt) és egyes endokrin betegségeket (például a pajzsmirigybetegségeket) kell kiemelni. Az egyszemes kettős látást nem lehet tünetileg kezelni: csak az ok feltárását követően kezdődhet meg a tényleges terápia.
Hogyan előzzük meg a kettős látást, és milyen következményei lehetnek? Erről is olvashat a kettős látásról szóló, részletes cikkünkben a Betegségek A-Z rovatban !