A hideg így hat az asztmás tünetekre

Sok asztmás tapasztalja, hogy a hideg levegőtől fokozódnak a panaszai. Mutatjuk, hogyan célszerű alakítani a kezelési terven, illetve, hogy a gyógyszerszedésen túl milyen stratégiák segíthetnek.

Tél közeledtével sok asztmás aggódik, hogy a hideg levegő miatt ismét gyakrabban jelentkeznek majd a betegség tünetei. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mit tehetünk ilyen esetben.

Az időjárás is befolyásolja az asztmát

Ahogy a nyári hőség, a párás levegő vagy a viharos időjárás, úgy a hideg levegő is hatással van az asztmás betegek állapotára. Ennek oka, hogy a hideg, száraz levegő belélegzése kiszárítja a légutakat, azok beszűkülését okozhatja, emiatt nehézlégzés, légszomj jelentkezhet, köhögés léphet fel és súlyos esetben asztmás roham is kialakulhat. Kutatások szerint a tünetekért elsősorban nem is a hideg, tehát nem a levegő hőmérséklete, hanem a szárazsága a felelős.

asztma, hideg időjárás
Az időjárás is befolyásolja az asztmát. Fotó: Getty Images

A panaszok fokozódnak, ha a beteg télen a szabadban edz, havat lapátol, síel, de kisebb fizikai aktivitás is elég lehet, például egy rövidebb futás a busz után. Ilyen helyzetekben ugyanis rendszerint nem az orron vesszünk levegőt, hanem szájon keresztül. Az orrlégzés levegőt felmelegítő, nedvesítő, párásító funkciója emiatt nem tud érvényesülni.

Így lehet megelőzni a panaszokat

Ha már az előző évben is fokozódtak télen a tüneteink, akkor még a hidegebb idő beállta előtt konzultáljunk tüdőgyógyászunkkal. Ezt azért is érdemes megtenni, mert az őszi-téli időszakban gyakori légúti betegségek miatt is fellángolhat az asztma, ha pedig emellé még a hideg, száraz levegő miatt is súlyosbodnak a tünetek, akkor mindenképp javasolt újra egyeztetni a kezelési tervet.

Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy ilyen esetben a hosszú hatású, fenntartó kezelésen is módosítani lehet annak érdekében, hogy a panaszok megszűnjenek, illetve a rövid hatású, rohamoldó készítmények alkalmazása kapcsán is érdemes lehet néhány változtatást bevezetni. Utóbbit például javasolt mindig magunkkal vinni, ha télen a szabadba indulunk, illetve, ha terhelésindukált panaszok már korábban is voltak. Szabadban edzés előtt 10-15 perccel célszerű használni a készítményeket, hogy a légutak beszűkülését megelőzzük.

A gyógyszerek szedése mellett a következő stratégiák segíthetnek:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Érdemes 5-10 percig bemelegítést végezni, mielőtt kimegyünk a szabadba. Ez lehet könnyed mozgás, ugrálás, a lényeg, hogy ne hirtelen érje a hideg levegőn a terhelés a légutakat.
  • A szabadban érdemes sállal eltakarni a szájat. Ez segíthet felmelegítheti a levegőt belégzés során.
  • Koncentráljunk az orron keresztüli légzésre, amikor csak lehetséges. Ez szintén segít felmelegíteni a levegőt, mielőtt az elérné a tüdőt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra