Azok, akiknek a mutatóujjuk rövidebb a gyűrűsujjuknál, hajlamosabbak az ízületi gyulladásra, adja hírül a Notthingami Egyetem tanulmánya.
A tanulmány során 2000 fő részvételével végeztek megfigyeléseket, és azt vették észre, hogy a kockázati arány majdnem a kétszerese a fent említett esetben.
A gyűrűsujj-mutatóujj arány egy olyan jellegzetesség, amely különbséget mutat a két nem esetében. A férfiaknál a mutatóujj általában rövidebb, míg a nőknél általában egyforma. A kisebb aránynak hormonális oka lehet, mint például a magasabb magzati tesztoszteronszint, alacsonyabb ösztrogénkoncentráció, magasabb spermaszám. Ugyanígy ehhez kapcsolják az atlétikai és szexuális teljesítményeket.
Egészen mostanáig azonban senki sem vizsgálta, hogy ennek az aránynak van-e valami köze a leggyakoribb ízületi gyulladás kialakulásához. A kutatók felfedezték, hogy főként a nők körében a hosszabb gyűrűsujj esetében emelkedik a térdízületi gyulladás előfordulása, más kockázati tényezőktől függetlenül.
2049 esetet vizsgáltak a kórházi műtéti előjegyzések közül, az átlagéletkor 67 év volt. A kontrollcsoportot 1123 személy alkotta, akiknek nem voltak ízületi panaszaik, és átlagosan 63 évesek voltak. Minden résztvevő térdét és medencéjét, illetve jobb és bal kezét megröntgenezték, majd az ujjak arányait összehasonlították.
Különböző statisztikai módszerekkel vetették össze a mért eredményeket, és azt találták, hogy ahol a gyűrűsujj hosszabb volt a mutatóujjnál, azok majdnem kétszeres gyakorisággal szenvedtek az ízületi betegségben. A nők sokkal veszélyeztetettebbek, mint a férfiak. Ráadásul, minél kisebb a gyűrűsujj és a mutatóujj legfelső perceinek aránya, annál nagyobb az esély a térdízület megbetegedésének. A háttérben meghúzódó mechanizmus egyelőre ismeretlen, és további kutatások igényét veti fel.
Animáció: HáziPatika.com