Magyarországon a rheumatoid arthritis (RA), azaz sokízületi gyulladás gyakori betegségnek számít, 50-100 ezerre tehető azok száma, akik ebben a betegségben szenvednek; a betegség kezelésében a biológiai terápia áttörésnek számít - mondta el Gergely Péter, az Országos Reumatológiai és Fiziológiai Intézet (ORFI) adjunktusa hétfőn az MTI-nek. A betegség lényege az ízületek szimmetrikus gyulladása, majd tönkremenetele, melynek következtében deformitások, később akár rokkantság is kialakulhat. A betegek körében háromszor több a nő, mint a férfi, és általában a 40-es éveiben járókat érinti, de kisgyermekkorban vagy éppen idős korban is megjelenhet - hívta fel a figyelmet a szakember. Míg régebben a betegségnek nem tulajdonítottak akkora jelentőséget, ma az RA felismerését és kezelését egyre fontosabbnak tartják a szakemberek. A betegségről szerzett ismeretek egyre bővülnek, bár a kialakulás pontos oka ismeretlen, az öröklődési hajlam és külső tényezők, például vírusok, stressz egyaránt szerepet játszanak az RA kiváltásában - mondta el Gergely Péter. A kezelésről szólva a szakember elmondta: a betegség felismerése után rögtön erős, úgynevezett agresszív terápiát kell alkalmazni, hogy még időben "megállítható" legyen a betegség. Ezen kezelések legújabb formája a biológiai terápia, amelynek lényege, hogy a betegség okozásában résztvevő molekulák ellen célzottan avatkozik be. A biológiai terápia Magyarországon is elérhető, egy évre egy beteg kezelése közel 3-4 millió forintba kerül. Gergely Péter hozzátette: ezt a fajta kezelést akkor alkalmazzák, ha a hagyományos gyógymód nem használ, vagy a betegség előremenetele különösen gyors. A biológiai terápiát csak a kijelölt centrumokban dolgozó szakorvosok írhatják fel betegeiknek társadalombiztosítási támogatással; ez idáig Magyarországon mintegy 800 beteg részesült ilyen kezelésben.
A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!
Olvasd el aktuális cikkeinket!
ALS: az első jel lehet, ha összetöröd a poharakat a mosogatóban
Karsai Dániel tragikus érintettsége miatt került a köztudatba az ALS-nek is hívott amiotrófiás laterálszklerózis. A visszafordíthatatlan leépüléssel járó, szörnyű betegség tulajdonképpen bármelyik életkorban kialakulhat, az alábbi tünetek figyelmeztethetnek rá.
Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Hogy érzed most magad fizikailag?
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapotod?