Az 5 leggyakoribb sportsérülés

Aki komolyan sportol, még ha csak hobbiszinten is, számolnia kell a sérülések lehetőségével. Lássuk, milyen esetekben kell mindenképpen szakemberhez fordulni a fájdalmas panaszokkal!

Isiász

Bár az isiászt, avagy ülőideggyulladást, ülőidegzsábát a modern kor, egész pontosan az ülő ember betegségének nevezzük, valójában sportolóknál is előfordul. A derékfájdalommal, zsibbadással járó, lábba kisugárzó fájdalmat okozó tünetegyüttes főként olyan sportoknál szokott előfordulni, amelyek előrehajló pozíciót követelnek meg, mint például a kerékpározás. A törzs csavarodásával járó sportok is rizikófaktornak számítanak, így többek között a golf és a tenisz is. Egyes esetekben a pihenés, az óvatos nyújtás és a hason fekvés segít a tünetek kezelésében, de ha a komoly fájdalom nem szűnik, ha akadályozza az egészséges működést, a mozgást (például izombénulás vagy széklet-, vizelet-visszatartási képtelenség lép fel), mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert kiderülhet, hogy porckorongsérv áll a háttérben.

A combhajlító izom húzódása

A comb hátsó részében végigfutó izom a combhajlító izom, amely hajlamos a húzódásra. Ennek leginkább a nyújtás hiánya vagy a rossz nyújtási technika áll a hátterében. Panaszként elsősorban a comb fájdalma jelentkezik, de a térdben is megjelenhet a fájdalmas érzés. Pihenés után finom nyújtással és az izmok megerősítésével lehet megelőzni az újabb sérülést, ám ha a fájdalom két hét után sem enyhül, fontos a kivizsgálás.

A térd igen gyakran sérül meg sportolás közben
A térd igen gyakran sérül meg sportolás közben

Tenisz- és golfkönyök

A golfkönyök a csuklót hajlító izmok túlterhelésével jelentkező könyöktáji fájdalom. Legtöbbször tartós, monoton dobó, hajlító mozdulatok váltják ki, éppen ezért tekinthetők veszélyeztetettnek a golfozók mellett a tornászok, a kézilabdások és a nehézatléták. A teniszkönyök szintén meglehetősen gyakori kórkép a 30-50 év közötti korosztályban, és nevével ellentétben nem csak teniszjátékosok szenvedhetnek tőle. Teniszezés közben gyanakodni kell, ha fájdalmassá válik a fonákütés, aminek hátterében az alkar feszítőizmainak összehúzódása áll. Ha ugyanis a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák keletkeznek. Amennyiben később állandósul a gyulladás, már a jóval kisebb mozdulatok is fájdalmat okozhatnak. Ajánlott lehet a fájdalmas terület jegelése, fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése, gyulladáscsökkentő krémek, helyi gyulladáscsökkentő injekció alkalmazása. Ritkán, a konzervatív kezelés eredménytelensége esetén lehetséges a műtéti megoldás is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vállsérülés

A váll sokféle sérülést elszenvedhet sportolás következtében az izomhúzódástól a "kiugráson" át az ínszalagszakadásig. Az atlétikai és erősportágakban különösen nagy terhelésnek kitett ízület főként az izom gyengesége, a rugalmasság és a stabilizáció hiánya miatt sérülhet meg. Elsődlegesen természetesen a pontos diagnózist kell felállítani, úgyhogy - hacsak nem enyhe esetről van szó - a vállsérüléssel mielőbb érdemes orvoshoz fordulni az állapotromlás elkerülése miatt.

Patellofemoralis szindróma - térdsérülés

Egyes sportok esetén akár nyolcszor nagyobb eséllyel alakul ki térdsérülés nőknél, mint férfiaknál. Részletek itt.

A térd igen gyakran sérül meg sportolás közben, az egyik leggyakrabban felállított diagnózis pedig a patellofemoralis szindróma. Ennek hátterében esés, túlterhelés, statikai elváltozások, például lúdtalp , felbomlott izomegyensúly vagy akár egy nem megfelelő sportcipő is állhat. A tünet a fájdalmon túl a térdízület duzzanata is lehet. A pihentetés ebben az esetben is elengedhetetlen - a duzzanatot pedig érdemes jegeléssel kezelni. A felépülés egyik legfontosabb záloga a sportorvos által javasolt kezelés és a környéki izmok megerősítése gyógytornával.

Miért fontos időben felkeresni az orvost?

"A sportsérülések sajátossága, hogy szakszerű kezelés hiányában hajlamosak további problémákat okozni, így akár egy sportkarrier végét is jelentheti egy elhanyagolt eset. A terápiában ezért a rizikófaktorok kiküszöbölésére is koncentrálni kell. Ilyen például a túledzettség, a szorongás, az anatómiai rendellenességek, az alvászavar, illetve a nem megfelelő edzésmódszer és akár sportszer is" - mutatott rá dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. "A kezelések megválasztásakor is körültekintően kell eljárni, akár kombinációkat alkalmazni. A konzervatív kezelések között alkalmazható gyógyszeres kezelés - például fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők - és strukturális kezelés - például a porcmátrix alkotóelemeinek adagolása, többek között hialuronsav-injekcióval. Természetes hatóanyagokat alkalmazó terápia továbbá az orvosikollagén-kúra, amely tulajdonképpen egy injekciósorozat. Az alkalmazott ampullák speciálisan előállított kollagént és olyan segédösszetevőket tartalmaznak, amelyek gyors és hatékony javulást biztosítanak az ízületi fájdalmak, sérülések esetén. A sérülések típusa szerint jól beválhat még a mágneses és a lágylézer-terápia, a lökéshullám-terápia, illetve fontos a sérülékeny ízület környéki izmok megerősítése gyógytornával" - tette hozzá a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra