Az elesés ellen tajcsival

Egyedülálló kezdeményezést indított útjára a kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórházban Fehér Miklós főorvos.

A mozgásszervi betegségek megelőzésére és gyógyítására szakosodott kórházban a napokban kezdődött el az a tanfolyam-sorozat, amelynek során az erre vállalkozó idős emberek heti kétszeri, legalább fél évig tartó program során sajátíthatják el a keletről jött mozgásművészet, a tajcsi azon elemeit, amelyek segítségével megelőzhetőek a gyakori elesések.

- Amikor a csontok mésztartalma csökken, nagyon gyakran töréssel végződik a baleset. Csak a tatabányai kórház évente legalább kétszáz combnyaktörést szenvedett beteget bocsát rehabilitációra. - mondta a főorvos.

Fehér Miklós tíz évvel ezelőtt Párizsban járva figyelt fel arra, hogy a közparkokban különös, számára addig ismeretlen mozgássort gyakorolnak vegyes életkorú csoportok. Akkor hallott először a tajcsiról. Egy tavalyi, rehabilitációs világkongresszuson elhangzott előadásban a mozgásművészet témája már arról szólt, hogy hatvanöt éven felüliek egy csoportjában, ahol a tajcsit hívták segítségül, ötven százalékkal csökkent a csoportban az elesések aránya.

A főorvost az imponáló adat meggyőzte arról, hogy érdemes lenne itthon is megpróbálkozni a módszerrel, amely nemcsak a megelőzésben, de a rehabilitációban is segíthet. A kórház vezetése és a polgármesteri hivatal rábólintott az elképzelésre, amelynek megvalósításához Fehér Miklós lelkes segítőre talált egy Tatán élő, hazai tajcsimesterben, Kiss Lászlóban, aki jelképes összegért vállalta a programban részt vevők oktatását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megkeresték az ötlettel a kisbéri és a környékbeli nyugdíjasklubokat, hogy első lépésben az ő közreműködésükkel indíthassák a programot. Negyvenen vállalkoztak rá, hogy ugyancsak jelképes tanfolyami díjért - alkalmanként százötven forintért - hetente kétszer, legalább fél évig részt vesznek az elesésmegelőzést segítő gyakorlatokon.

Egy debreceni gyógyszergyár vállalkozott arra, hogy támogatja a tanfolyamot. A kisbéri kórházat sem veti fel ugyanis a pénz, arra sem futja, hogy a hidroterápiás részlegen a gyógymedencéket feltölthessék vízzel. A száraz medencéket látva a tajcsit oktató mester még jelképes honoráriumáról, havi harmincezer forintról is hajlandó lett volna lemondani, ha azzal segítheti, hogy a betegek a hidroterápiát is igénybe vehessék - tudtuk meg a főorvostól.

A tavaly átadott, több mint kétmilliárdos állami támogatásból és a környékbeli települések ötvenmilliójából felépült létesítmény az ország legkorszerűbb rehabilitációs eszközökkel felszerelt kórháza, ám filléres gondokkal küzd - tudtuk meg a főorvostól, aki mindezek ellenére reméli, tajcsi programjuk idővel olyan népszerű és eredményes lesz, hogy országosan is elterjedhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra