Gerinccsatorna-szűkületről akkor beszélünk, ha a gerincoszlop csigolyái által alkotott csontos csatorna átmérője lecsökken. Emiatt nyomás alá kerülhetnek a területen futó idegek, és a végtagokban zsibbadás, gyengeség, görcsök, fájdalom alakulhat ki. Súlyosabb esetben a belekre és a húgyhólyagra is kihat ez a rendellenesség, illetve a szexuális életet is befolyásolhatja.
Kiknél alakulhat ki?
A leggyakoribb 50 év feletti pácienseknél - nőknél és férfiaknál is. A gerincet támasztó szalagok az idő múlásával megvastagodnak és megkeményednek, illetve a csontok és az ízületek is megnagyobbodhatnak - ez mind hozzájárul a gerinccsatorna-szűkülethez, az arthritis pedig súlyosbíthatja a tüneteket.
A rendellenesség 50 éves kornál korábban is kialakulhat, ha valaki olyan betegséggel született, amely a gerinccsatorna szűküléséhez vezet. Ezen kívül daganatos betegség, porckorongsérv vagy gerincsérülés is állhat a háttérben.
Kezelése
Ha valaki ilyen tünetekkel keresi fel a háziorvosát, valószínűleg alapos orvosi kivizsgálásra küldik majd. Amennyiben a diagnózis gerinccsatorna-szűkület, több lehetőség is van a kezelésre. Az orvosok a legenyhébb esetben rendszeres kardiómozgást - úszást, kerékpározást, tempós sétát - és vény nélkül kapható fájdalom- és gyulladáscsökkentőket ajánlanak, súlyosabb esetben pedig a gerincbe adott szteroid injekciókúra segíthet.
A beteg általános egészségi állapotát és a betegségnek a mindennapokra gyakorolt hatását figyelembe véve az orvosok műtétet is javasolhatnak. Ez általában akkor merül fel, ha a páciens általánosságban véve jó egészségi állapotban van, de a zsibbadás és/vagy a gyengeség megnehezíti számára a járást és a mindennapi teendői elvégzését, vagy a gerinccsatorna szűkülete vizeletürítési- vagy bélproblémákat okoz. A műtét célja a gerinccsatornára és az idegekre ható nyomás csökkentése, és az, hogy a gerinc stabil megtámasztását biztosítsák.
Forrás: webmd.com