"A mozgásszervi betegségek Európában több mint 40 millió dolgozót, azaz minden hatodik munkavállalót érintenek, ami a munkavégzéssel összefüggő megbetegedések felét jelenti. Az Európai Bizottság becslései szerint a mozgásszervi betegségek felelősek a három- vagy többnapos munkahelyi távolmaradások feléért, és a tartós munkaképtelenség kialakulásának 60 százalékáért" - olvasható a "Fit For Work? Munkaképes? Mozgásszervi megbetegedések és a magyar munkaerőpiac" elnevezésű rendezvény közleményében.
2009-ben például a 45-59 éves korosztály tagjainak csaknem fele (47 százalék), panaszkodott valamilyen egészségi eredetű korlátozó tényezőre a mindennapokban, 2008-ban pedig 363 ezer embernél írtak le olyan egészségi problémát, amit a munkavégzés okozott vagy súlyosbított, közülük 61 százaléknál a panasz a csontokkal, ízületekkel vagy izmokkal volt kapcsolatos.
A mozgásszervi betegségeken belül a legnagyobb jelentőséggel bíró kórképek a gyulladásos betegségek, a D-vitamin-hiány következtében fellépő kórképek és a nem specifikus mozgásszervi betegségek, mint pl. a hát- és derékfájás vagy a felső végtagot érintő rendellenességek.
A súlyos, munkával összefüggő egészségügyi problémák közül Magyarországon igen gyakoriak a hát- és derékproblémák. Évente a magyar munkavállalók körülbelül 32 százaléka panaszkodik hátfájdalomra a munka következtében, ami az uniós átlaghoz (25 százalék) viszonyítva magasabb arányt jelent.
A mozgásszervi betegségek igen komoly társadalmi és gazdasági következményekkel járhatnak az érintett személyekre és családjaikra, visszavethetik a teljes munkaerő és egyes magyar iparágak termelőképességét, ezért is van nagy jelentősége annak, hogy a szakmai háttérbeszélgetésen megállapodás született a Munkaképes Magyarország Titkárság felállításáról. A Titkárság a következő hónapokban akciótervet dolgoz ki.
A magyarországi tanulmány magyar és angol nyelven az alábbi linken érhető el: www.fitforworkeurope.eu/research.htm
Animáció: HáziPatika.com