Reggel kikel az ágyból és fáj minden mozdulat. Elmenne futni, de sajog a térde. Felvenné a kedvenc magas sarkúját, de már a gondolatától is kirázza a hideg... Nincs olyan korosztály, amely ne lenne érintett mozgásszervi problémákban, de a legtöbben csak súlyos panaszok esetén fordulnak orvoshoz. Egy komplex szűrővizsgálattal nemcsak kezelni lehet egyes betegségeket, hanem megelőzni is.
A mozgás fontos része életünknek, ez alatt pedig nemcsak a sportolást értjük. Ha reggel már úgy kelünk ki az ágyból, hogy sajognak a végtagjaink, a kellemetlen érzés egész nap elkísér majd bennünket. Sokan épp a fájdalom miatt csökkentik a mozgást, szervezetünk viszont idővel, további problémákkal és nehézségekkel küzd majd a mozgásszegény életmód miatt. Egy mozgásszervi szűrővizsgálat nemcsak panaszok észlelése esetén, hanem a problémák megelőzése miatt is fontos.
A szakember a vizsgálatot ajánlja kisgyerekes szülőknek, mivel már a fejlődő szervezet esetében is fontos, hogy odafigyeljenek a helyes testtartásra, a boka dőlésére, a lábakra, a gerincre és a csípőre. Ugyancsak ajánlott, hogy várandós nők is kivizsgáltassák magukat, hiszen áldott állapotban a nők csontozata meggyengülhet a magas fokú kalciumelvonás miatt, továbbá a túlsúly miatt is kialakulhatnak mozgásszervi deformitások , bokasüllyedés, hátfájás.
A sportolók és az aktív életet élők számára is fontos az igénybe vett szervezet folyamatos karbantartása, de ne feledkezzünk meg az idősebb generációról sem! Az évek gyarapodásával nem feltétlenül jár együtt a végtag-, derék- vagy a hátfájdalom .
Kiemelt célcsoport továbbá az álló, a nehéz fizikai és a sok gyaloglással járó munkát végzők köre. Ők különösen károsíthatják végtagjaikat helytelen lábbeli használata , illetve rossz tartás miatt. Ugyanúgy fontos a szűrővizsgálat azoknak is, akik folyamatosan ülőmunkát végeznek.
Dr. Börzsei-Knoll Veronika szerint egyébként tanácsos lenne mindenkinek részt venni évente, de legalább kétévente mozgásszervi szűrővizsgálaton, hiszen - még ha nincsenek is panaszai -, súlyos elváltozások derülhetnek ki egy ilyen ellenőrzés során.
Miből áll a vizsgálat?
A szakorvos feltérképezi a páciens hétköznapi mozgását, a korábbi sérüléseket, esetleges fájdalmakat. Megvizsgálja a kezet (kézfej, csukló, könyök és váll), a lábat (lábfej, boka, térd, csípő ízület, izmok, szalagok és porcok), de a gerinc és a hát állapota , a test tartása is külön vizsgálat alá esik. Ezután számítógépes talpnyomás mérés segítségével megismerhetőek a láb statikai elváltozásai, illetve felismerhetőek az esetleges fájdalmat nem okozó deformitások.
A fájdalommentes vizsgálat alapján egy hőtérképszerű képet kapnak a talp állapotáról, valamint a nyomási és a túlterhelt pontokról, amelyeken gyakorlatilag jár a beteg. A komplex ortopédiai vizsgálat nem vesz többet igénybe 20 percnél.