A Georgia Műszaki Egyetem mérnökei bőrsejteket használtak fel olyan mesterséges csontok létrehozásához, amelyek képesek a természetes csont azon tulajdonságát utánozni, hogy egybeolvadnak más szövetekkel, például inakkal vagy ínszalagokkal. A mesterséges csont a korábban kifejlődött mesterséges szövet hirtelen váltása helyett folyamatosan megy át puhább szövetbe, jobban illeszkedve a testbe és lehetővé téve a csont számára a jobb teherbírást. A kutatási eredményekről a Proceedings of the National Academy of Sciences számolt be.
Garcia és Jennifer Philips végzős hallgató, Kellie Burns technikus kutatóval, Joseph Le Doux valamint Robert Guldberg munkatársaikkal nem csupán előállították a puhább szövetekbe fokozatosan átmenő mesterséges csontszövetet, hanem képesek voltak in vivo beültetni azt több héten át.
Ha a további teszteken is átjut a technológia, az egyik lehetséges alkalmazása az elülső keresztszalag (ACL) műtét lehetne. Az ACL műtét gyakori problémája a szalag és a csont találkozási pontja. Ám ha beültetnének egy ilyen átmeneti típusú mesterséges csont/szalag szerkezetet, az több sikeres műtéti kimenetelt jelenthetne a betegek számára.
"Testünk minden szerve összetett, heterogén szerkezetű, így az a lehetőség, hogy ezeket a természetes építményeket minél jobban utánzó szöveteket vagyunk képesek alkotni, fontos kihívás a mesterséges szövetek kutatásának jövője szempontjából" - közölte Philips, aki jelenleg az Emory Egyetem (Atlanta) fejlődésbiológia posztdoktori munkatársa.
Miután bebizonyították, hogy a szövetet be tudják ültetni, a kutatócsoport következő terve annak kipróbálása, hogy a szövetnek mekkora a teherbírása még hosszabb időn keresztül.
Animáció: HáziPatika.com