Az írópolctól a számítógép-asztalig
Az emberiség történelme egyben az írásbeliség fejlődésének a történelme is: a barlangrajzoktól a digitális jelekig, az ékírásos agyagtábláktól a pendrive-okig az adatok rögzítésének, a szóbeli közlés "tartósításának" formája változott ugyan, de a lényege ugyanaz maradt. Ahogy haladtunk a modernebb korok felé, úgy szaporodott azon emberek száma, akiknek fő feladata épp a megörökítésre szántak írásban rögzítése volt, és egyre nőtt az ezzel töltött munkaórák száma is. Ma pedig ott tartunk, hogy a munkavállalók nagy többsége olyan munkát végez, amelynek köze van az írásbeliséghez, és legtöbben maguk is gyarapítják a rögzített információk mennyiségét. Közben egyre finomodott ennek a technikája, vált egyre kisebbé, könnyebben kezelhetővé az írószerszám, és változott a tevékenység végzésének módja is: vésők, ecsetek helyett miniatűr berendezések billentyűit használjuk. Az eredetileg állva (durva falfelületek, hatalmas kódexek íróállványai előtt) végzett munka pedig végérvényesen ülőmunkává vált. Annyira, hogy ez már az emberi testre is hathat, kis túlzással: ha nem vigyázunk, a felegyenesedett ember hamarosan újra görbült hátúvá válhat.
Ülünk - de nem mindegy, hogyan
A helytelen testtartás fokozott terhelést ró a gerincre, még inkább igénybe veszi a csigolyákat, a porckorongokat, ez pedig könnyen okoz maradandó gerincproblémákat, például porckorongsérvet vagy kopást. Helyes ülő pozícióban a testsúly inkább a farra és a comb felső részére nehezedik, kevésbé terheli a far felső részét és a keresztcsonti részeket. A gerinc egyenes, a combok párhuzamosak a padlóval, a talp stabilan a padlón van és derékszöget zár be a lábszárral. Széken ülve fontos, hogy a mérete megfelelő legyen, az állítható magassága a testmagasságnak megfelelően legyen beállítva, az ülőfelület pedig a comb kétharmadát támassza alá. Ha szükséges, deréktámasz segítheti az ágyéki gerinc homorú görbületének megtartását.
Térdepelni sem büntetés!
A gerincoszlopra jutó terhelést egyenletesebbé teszi és lényegesen csökkenti az úgynevezett térdeplőszék. A térdeplő pozíció a testsúly jelentős részét elosztja a csípő, a combok és a térdek között, így a gerincre kevesebb jut. A megfelelő beállítás ennél is nagyon fontos: a szék mérete feleljen meg a használója testmagasságának és a térd legalább 45 fokos szögben legyen beállítva. Sajnos, csak azok használhatják, akiknek egészséges a térdük: azoknak, akiknek az ülőmunkához gyakran társuló mozgáshiány és elhízás már meggyengítette a térdízületét, vagy más ok miatt fáj a térdük, más megoldást kell keresniük gerincük védelmére.
Ékpárna
A porckorongsérv többnyire akkor alakul ki, amikor (például az ülőmunka közben) valaki huzamosabb ideig egyoldalúan terheli a gerincét, olyan testhelyzetben, amelyben a csigolyáinak elülső része összenyomódik, közeledik egymáshoz, a porckorong pedig hátradomborodik a gerinccsatorna felé.
A hagyományos, egyenes székeken ülve a hát begörbül, a nyakizmok előrefeszülnek - ez hátfájást illetve súlyosabb gerincdeformitást is okozhat. A gerincoszlop természetes, "S" alakú tartását biztosíthatja a medence megemelése, amellyel homorúbbá válik a derék, és kevésbé terhelődnek a porckorongok. Ehhez jó szolgálatot tehet az előre lejtő, ún. ékpárna, amely használható a munkahelyi székeken, de akár az autóban is.
Sportszerből irodabútor
Van egy egyre jobban terjedő irodabútor, amit eredetileg egyáltalán nem bútornak szántak: ez a fitball. Valójában a gerincbetegek gyógytornáján használt tornaeszközként vált ismertté ez a nagy méretű, a felnőtt ember testsúlyát is elviselő műanyag labda, amelyet (az Észak-Európából terjedő, okos divat hatására) egyre többen használnak ülőalkalmatosságként, még munkahelyükön is. A használója magasságának megfelelően kiválasztott óriáslabda jótékonyan hat a rajta ülő gerincoszlopára. Több előnye is van: megosztja a terhelést a lábak és a derék között, erősíti a mély hátizmokat, és folyamatos mozgásával segít elkerülni a porckorongok egyoldalú, tartós terhelését.
Míg egy széken ülve a gerinc statikus állapotban van, rendellenes testtartásba merevedve aránytalanul hátrabillen a medence, és a porckorongokra egyenetlen terhelés nehezedik, a labda nem fixen áll a padlón, hanem az apró, gördülő mozgása folyamatos mozgásban tartja az ülő gerincoszlopát, a támasztó izmokat, és a porckorong teljes felületére egyenletes erők hatnak. A törzsizomzat folyamatos működtetésére van szükség ahhoz, hogy az egyensúly megmaradjon. Ezzel a "dinamikus üléssel" megvalósítható a gerinc ún. fiziológiás tartása. A labda ringatása mintegy masszírozza a porckorongokat, ideális "kenést", anyagcserét eredményezve.
Praktikus kiegészítők
A gerinc alsó szakaszának kitámasztásához henger alakú párnát ajánlanak azoknak, akik különösen sok időt töltenek ülő testhelyzetben. A székek elé lábtámasz tehető, hogy a talpak stabil kitámasztását, megfelelő tartását biztosítsák.
Vannak olyan székek, amelyeknek háttámlája nemcsak támasztja a gerincet, hanem hátradőléskor is követi a benne ülő mozdulatát, az ún. "dinamikus ülést" biztosítva.