Nem szükséges feltétlenül sportolni ahhoz, hogy valaki váratlanul éles fájdalmat érezzen a térdében és térdkalácsa külső irányba mozduljon el.
Bár a térdkalács gyakran magától visszaugrik a helyére, sok esetben belső, porccal borított felszíne megsérülhet, a térdkalácsot rögzítő szalag elszakadhat. Ebben az esetben megduzzad a térdízület. Ilyenkor sürgős műtéttel, minimál invazív, vagyis nem feltárásos módszerrel szalagrekonstrukciót, ha szükséges, a sérült porcfelszín rekonstrukcióját is el tudják végezni.
Amennyiben a szakemberek nem tudják ezeket a társsérüléseket igazolni, akkor elegendő a pihentetés, esetleg egy térdrögzítő viselése 3-4 hétig. Ha viszont régóta és rendszeresen fennálló probléma a térdkalács ficam, akkor speciális röntgenvizsgálat elvégzése után tudják kideríteni a térdkalács ficam okát. Dr. Knoll Zsolt Ph.D., az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ ortopéd traumatológusa, térdsebésze szerint több lehetőség is adott a betegség kezelésére.
- A térdkalács ficamot a térdkalács belső rögzítő szalagjának sérülése okozza. Amennyiben friss rekonstrukcióra nincsen lehetőség, a keresztszalagok plasztikájához hasonlóan, ilyenkor is jó eredményeket lehet elérni egy későbbi időpontban elvégzett, tervezett műtéttel, de ez mindig egyéntől függ – mondta Dr. Knoll Zsolt Ph.D.
A beavatkozás során a szalag plasztikájával nemcsak az elváltozás késői rekonstrukcióját tudják elvégezni, hanem – mivel megakadályozzák a további térdkalács ficamokat -, a porcfelszínek kopását is csökkenteni tudják.
- Ezeknél a betegeknél a porcfelszín kopás középkorban olykor szinte járásképtelenséget okozó fájdalmat is jelenthet – tette hozzá a szakember.
Az ilyen jellegű műtéteket egyébként már csak akkor lehet elvégezni, ha a csontok növekedése befejeződött, hiszen olyan csontfuratokat helyeznek be a térdet alkotó csontokba, amelyek sok esetben a csontok hossznövekedését biztosító növekedési zónákat is érintik. Ez pedig akár a végtaghossz növekedési zavarával, leállásával is járhat.
A műtét után hat hétig térdrögzítőt kell viselni, majd kb. két hónapon át gyógytorna következik. A panaszok nagy százalékban véglegesen megszüntethetőek. Amennyiben nem a szalagszakadás, hanem a térdvályú mélysége és sekélysége miatt alakul ki a térdkalács ficam, ennek a csontos peremnek megemelésére is van lehetőség, szintén feltárás nélküli operáció során.