Az Amerikai Reumatológiai Társaság és a Birmingham -i, Alabama Egyetem szakorvosi irányelveinek megfelelő - részben új -, bizonyítottan hatékony gyógyszer-kombináció jelentős mértékben javította a rheumatoid arthritis (RA) kezelését.
Kenneth Saag - a tanulmány vezető szerzője, az Alabama Egyetem Klinikai Immunológiai és Reumatológiai Tanszékének professzora - szerint az új irányelvek korszerűsítik a RA kezelését, mindenekelőtt az ízületi károsodás és a rokkantság megelőzését célozzák meg. "Az új ajánlás nem feltétlen törekszik az egyénre szabott terápiák helyettesítésére" - mondta Saag - "Inkább irányelv a reumatológusok és más egészségügyi dolgozók számára a leginkább korszerű eljárások felé."
A Reumatológiai Társaság előző irányelvét 2002-ben publikálták. "A kifejlesztett javaslatok nem hasonlíthatók szakácskönyvben lévő receptleírásokhoz, melyek korlátoznák a szakorvost szakmai döntésében" -mondta Saag, majd hozzátette: "Ezek az elvek klinikai bizonyítékokon alapuló útmutatást adnak, a szakértői bizottság véleményét tükrözik."
Az ajánlás számos reumaellenes gyógyszerosztályt figyelembe vesz, beleértve a betegség lefolyását módosító (DMARD) szereket. A DMARD gyógyszerek (más néven biológiai szerek) gyakran kombinálhatók a korábbi terápiás szerekkel. A legtöbb gyógyszert a káros gyulladásos folyamatok megállítására használják, míg a génmanipulált DMARD-ok már abba az eseménysorozatba avatkoznak be, melyek a gyulladáshoz vezetnek. Egy újabb biológiai szer, a TNF-gátló gyógyszercsoport - adalimumab, etanercept és infliximab - gátolja azoknak az immunológiai fehérjéknek a termelődését, melyek részt vesznek a gyulladásos folyamatokban. A legfontosabb irányelvekből:
- Methotrexát vagy leflunomid terápia javasolt szinte mindegyik RA-s betegnek- A TNF gátlók, etanercept, infiximab, adalimumab methotrexátttal kombinációban alkalmazhatók az új vagy korai esetekben, a tünetek rosszabbodásakor.- Nem szabad kezelést indítani, vagy folytatni methotreaxáttal, leflunomiddal vagy más biológiai szerekkel, ha a betegnél aktív bakteriális fertőzés, övsömör (herpesz zoszter), hepatitisz B és C (májgyulladás), esetleg aktív vagy rejtett tuberkulózis áll fenn.- TNF gátlót lehetőleg ne írjanak fel szívbetegeknek, limfómás vagy szklerózis multiplexben szenvedő betegeknek