Az Egészségügyi Világszervezet vezetője szerint a sertésinfluenza visszatérhet bosszút állni annak ellenére, hogy Mexikó elnöke, Felipe Calderon állítása szerint országának sikerült feltartóztatni a járványt.
Margaret Chan, a WHO vezetője egy újságnak adott interjújában azt állította, hogy a vírus második hulláma "a legsúlyosabb járvány lehet, amivel a világ a 21. században szembesült". Kijelentése lelohasztja a járvány epicentrumában tanúsított optimizmust.
A járvány által okozott diplomáciai kár is tovább gyűrűzött. Kína tagadta, hogy diszkriminatív módon járt el a mexikói állampolgárokkal szemben, miután több tucat mexikóit zártak karanténba a hétvégén annak ellenére, hogy nem mutatták az influenza tüneteit.
A WHO adatai szerint huszonöten haltak meg sertésinfluenzában, és a szervezet becslései alapján közel 900 eset fordult elő 20 országban. Egy kivételével az összes haláleset Mexikóban következett be.
Calderon bejelentette, hogy Mexikónak sikerült "megfékeznie a járványt", és jelenleg olyan helyzetbe került, hogy leküzdheti a H1N1 vírust. Egészségügyi minisztere, Jose Angel Cordova egyik nyilatkozatában azt állította, hogy a járvány április 23. és 28. között érte el tetőpontját, és jelenleg "csökkenő szakaszba ért".
Chan szerint azonban az északi féltekén az influenzás időszak vége azt jelenti, hogy bár a kezdeti járvány enyhe lefolyású lehet, egy második hullám több halálos áldozatot követelhet, ami az 1918-as spanyolnátha járvány mintáját követné, amely világszerte közel 50 millió ember halálát okozta.
"Reméljük, hogy a vírus legyengül, mert ha nem, hatalmas járvány elé nézünk" - nyilatkozta Chan a Financial Times napilapnak, hozzátéve, hogy a járvány a következő hónapokban újra felbukkanhat "bosszút állni". "Nem azt jósolom, hogy feltétlenül ki fog törni a világjárvány, de ha elvétjük és nem készülünk fel kellőképpen, elbukunk. Inkább készüljünk fel túlságosan, mint hogy felkészületlenül érjen a baj."
Az ENSZ egészségügyi hivatala a múlt héten ötös fokozatra emelte készültségi szintjét, ami azt jelzi, hogy küszöbön áll a világjárvány. Minden nap újabb és újabb országok jelentenek megerősített eseteket. Legutóbb Olaszországban és Kolumbiában rögzítettek fertőzést, Franciaország pedig két újabb megerősített esetről számolt be.
Japánban hétfőn háromszorosára növelték a karantén-tisztviselők számát a tokiói Narita repülőtéren, hogy megkíséreljék felderíteni a fertőzéses eseteket a most kezdődő egyhetes jelentős ünnep elején. Az Egyesült Államokban, Mexikón kívül az egyetlen országban, ahol a vírus halálos áldozatot követelt, a tisztviselők bejelentették, hogy mostanra az 50 állam közel felében regisztráltak megerősített esetet.
Kathleen Sebelius amerikai egészségügyi miniszter Chan kijelentését visszhangozva arra hívta fel a figyelmet, hogy az igazi megpróbáltatás akkor kezdődhet, amikor néhány hónap múlva beköszönt a téli influenzás időszak.
"Egy dolgot tudunk, hogy még ha a jelenlegi helyzet enyhülést is mutat, óvatos optimizmussal együtt sem tudhatjuk, mi fog történni, amikor a valódi influenzás időszak a H1N1 vírussal együtt lecsap" - nyilatkozta a CBS hírcsatornán.
Kínában, a 2003-as SARS-járvány színhelyén, azzal vádolták a hatóságokat, hogy diszkriminatív módon viseltettek a mexikói állampolgárokkal szemben, miközben megpróbálták megfékezni a járvány terjedését. Jóllehet egyetlen sertésinfluenzás esetet sem jelentettek Kína szárazföldi területén, egy hongkongi szállodában tartózkodó mexikói állampolgár tesztje pozitív lett.
A mexikói követség egyik hivatalnoka arról számolt be, hogy 70 honfitársát zárták karanténba Kína különböző területein, többek között Pekingben, Sanghajban és a déli Guangzhou városban annak ellenére, hogy nem mutattak influenzás tüneteket.
Ma Zhaoxu kínai külügyminiszter közleményében a következőt nyilatkozta: "A releváns intézkedések nem a mexikói állampolgárok ellen szólnak és nem diszkriminatívak." A 31 éves mexikói turista, Myrna Elisa Berlanga, aki szombaton érkezett Kínába arról érdeklődött, miért zárták karanténba, miután az Egyesült Államokból érkezett repülőgépén senki sem fertőzött a vírussal.
"Jelenleg elegünk van a bezártságból és abból, hogy nem tudjuk, mi fog történni velünk" - nyilatkozta az AFP hírügynökségnek telefonon a pekingi repülőtérhez közeli szállodából, amelyben ő és kilenc másik mexikói állampolgárt tartanak elszigetelve a külvilágtól.
Copyright AFP 2009 Translation Medipress