Ahányszor valaki a szájához vagy orrához ér, annyiszor kerülnek baktériumok és vírusok az arcáról a kezére. Ez az elsődleges oka annak, hogy a fertőző mikroorganizmusok a betegekről a gyakran érintett felületekre, majd onnan a többi ember bőrére jutnak. " Két kézmosás közt rengeteg lehetőség adódik az ismételt szennyeződésre" - mondta el a kutatás vezetője, Dr. Wladimir Alonso, a bethesdai Nemzeti Egészségügyi Intézet kutatója.
Hogyan terjednek a betegségek?
Munkatársaival nyilvános helyeken véletlenszerűen választottak ki 249 embert, Washington metróvonalain és a brazil Florianapolisban. Megfigyelték őket, hányszor érintettek meg valamilyen tárgyat, illetve szájukat és orrukat. Arcukat óránként átlagosan 3,6 alkalommal, a tárgyakat pedig 3,3-szor érintették meg, ez azt jelenti, hogy valószínűleg sokkal gyakrabban kerülnek kórokozókkal kapcsolatba, mint ahányszor azokat kézmosással eltávolítják. Az eredmények korábban a Clinical Infectious Disease című folyóiratban jelentek meg.
"Ha egy halálos légúti betegséget okozó vírus van jelen, akkor erről sem szabad elfeledkezni. Az önfertőzés persze nem azt jelenti, hogy rémeket kell látni, vagy állandó félelemben kell élni. Az egészséges ember immunrendszere a legtöbb betolakodó ellen védelmet nyújt. Fontos azonban tudni, hogy már röviddel a mosakodás után újrafertőződhet a kéz" - figyelmeztetnek a kutatók.