Ha bent reked a váladék
Az arcüreggyulladás gyakran a banális nátha szövődményeként jelenik meg: ilyenkor az egyszerű orrnyálkahártya-gyulladás - az üregek összeköttetése réven - továbbterjed az arcüregre. Bár a betegség bárkinél kialakulhat, de gyakrabban fordul elő azoknál, akik asztmára, allergiára vagy különböző anatómiai okokból erre hajlamosak. Ilyen ok lehet például egy fennálló orrsövényferdülés vagy orrpolip, illetve a megnagyobbodott orrmandula.
A folyamat kezdeti szakaszában a náthára jellemző tünetek jelentkeznek: gyengeségérzet, torokfájás, hőemelkedés, illetve a kezdetben színtelenül átlátszó orrfolyás, amelyet orrdugulás kísér. A betegség előrehaladásával az orrváladék elszíneződik, besűrűsödik, egyre nehezebb lesz az orrlégzés, tompul a szaglás és az ízérzékelés, valamint fejfájás, láz és kötőhártyák gyulladása is megjelenhet.
A nyálkahártya-gyulladás miatt elzáródó arcüregekben megnő a nyomás, az arc - egyik vagy mindkét oldala - kisugárzóan fájdalmassá válik, amely előrehajláskor jelentkezik a legintenzívebben. Amennyiben a betegség súlyosabbá válik, javasolt felkeresni a fül-orr-gégészeti szakrendelést, ugyanis ebben az esetben már gyakran antibiotikumos kezelésre lehet szükség.
Megelőzhetjük
A nátha szövődményeként fellépő arcüreggyulladást egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük, ha ilyenkor egy kicsivel több figyelmet fordítunk magunkra. Igyekezzünk a szokottnál többet pihenni, aludni, kerüljük az erőteljes fizikai megterheléseket, óvakodjunk a hirtelen hőmérséklet-változásoktól, igyekezzünk rétegesen öltözködni. Étkezzünk változatosan, vitamindúsan, vessük be a gyógynövényeket, használjunk bioptron- vagy infralámpát , inhaláljunk, de legfőképpen igyekezzünk az orrban felgyülemlő váladékot folyamatosan és maradéktalanul eltávolítani.
Fújjunk helyesen orrot akár naponta 15-25 alkalommal is: egyszerre mindig csak az egyik orrjáratot fújjuk ki, miközben a másikat befogjuk. Ehhez hajtsuk előre a fejünket, majd többször, egymás után, erőteljesen fújjunk, ameddig ki nem ürül. Ha az egyik orrlyukkal megvagyunk, következhet a csere. Amennyiben szeretnénk az orrjárataink kiürítését még tovább segíteni, az orrüregek megtisztítása után alkalmazzuk a megfelelő orrcseppet vagy orrspray-t az adott készítmény dobozában található betegtájékoztató szerint.
Orrcseppek és orrspray-k
Az orrnyálkahártya-lohasztó cseppeket és spray-ket használhatjuk a nátha tüneteire, és a már kialakult arcüreggyulladás kezelésére is. Mindkét esetben a cél a váladék mielőbbi kiürítése. A kisebb területre eljutó orrcseppekkel szemben az orrspray-k a befújást követően porlasztott formában kerülnek a légutakba, ezért nagyobb nyálkahártya-felületen - így a nehezebben hozzáférhető arcüregekben is - képesek kifejteni hatásukat.
Érdemes lehet olyan komplex, könnyen használható készítményeket alkalmazni, amelyek egyszerre segítenek elfolyósítani az orrüregben felgyülemlett nyákot, miközben a gyulladt orrnyálkahártya kezelésével csökkentik a duzzanatot, hogy a váladék még könnyebben kiürülhessen. A kombinált orrspray-k hatékonyan vehetik fel a harcot a nyákos-gennyes, lassan oldódó váladékkal járó orrnyálkahártya-gyulladás, valamint az arcüreggyulladás kellemetlen és sokszor akár fájdalommal is járó tünetei ellen.
A cikk megjelenését a Kéri Pharma Kft. támogatta.
RINO/2019/01/01