Influenza elleni csodavakcina?

Tudósok bejelentették, hogy sikerült olyan laboratóriumban előállított emberi antitesteket létrehozniuk, amelyek számos influenzatípus ellen sikerrel veszik fel a harcot, többek között a rendkívül halálos H5N1 madárinfluenza-, valamint az 1918-ban tízmilliók halálát okozó úgynevezett "spanyolnátha"-törzs ellen.

Egérkísérletek alapján az antitestek az influenzavírus eddig ismeretlen alkotórészéhez kötődnek, amely gátlás alatt megakadályozza, hogy a kórokozó bejusson a megfertőzendő sejtbe - állítja a tanulmány. Mivel ez, az egyik kutató által "a vírus Achilles-sarkának" nevezett alkotórész genetikailag állandó és nem mutálódott az idők során, az antitestek számos különböző törzs ellen hatásosak.

Influenza Az áttörés "ígéretet hordoz egy olyan eszköz kifejlesztésére, amellyel kezelhető és megelőzhető lesz mind a szezonális, mint a pandémiás influenza" - mondta el Anthony Fauci, a tanulmányt finanszírozó Nemzeti Allergológiai és Infektológiai Intézet igazgatója. A kutatók szerint az embereken végzett klinikai vizsgálatok néhány év múlva kezdődhetnek.

A szezonális influenza évente több, mint 250 ezer ember halálát okozza, a pandémiás influenza, amely akkor jelentkezik, amikor egy olyan törzs jön létre, amely ellen az emberek nem hordoznak immunitást, egy állandó fenyegetést jelent. A vakcinák régóta az influenza elleni védelem első vonalát jelentik, ám még a szezonális törzsek is olyan gyorsan változnak, hogy az oltásokat minden évben frissíteni kell. Azonban még ekkor sem biztos, hogy hatásosak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Harvard Egyetem Orvosi Karának professzora, Wayne Marasco vezetésével a kutatócsapat azzal kezdte a vizsgálatot, hogy laboratóriumukban úgynevezett monoklonális antitestek tízmilliárdjait vizsgálták át. A fehérvérsejtek által termelt antitestek olyan speciális fehérjék, amelyek az antigénekhez, azaz más, a behatoló baktériumok és vírusok felületén található nagy molekulákhoz kötődnek. A kötődés után az antitestek jelzőfényként szolgálnak az immunsejtek számára, amelyek megtámadják a kórokozókat. Ritka esetekben maga az antigén is semlegesítheti a patogént.

A monoklonális antitesteket laboratóriumban állítják elő egyetlen anyasejtből, egy 30 évvel ezelőtt kifejlesztett módszer használatával. A daganatok kezelése során például segítenek az immunrendszernek "bemérni a célt".

Marasco és munkatársai 10 olyan mesterséges antitestet találtak, amelyek a H5N1 madárinfluenza-vírushoz kötődnek, olvashatjuk a Nature kiadócsoport által megjelentetett Nature Structural and Molecular Biology folyóiratban közzétett tanulmányban. További egérkísérletekben azt találták, hogy ezek közül három monoklonális antitest a 16 ismert influenza A-törzsből tízet semlegesített, köztük a H5N1-et is. Mostanáig csak azok fertőződtek meg a halálos vírustörzzsel, akik szoros kontaktusba kerültek fertőző szárnyasokkal, azonban a szakértők attól félnek, hogy egy esetleges mutáció "átugorja a fajok közti határokat" és könnyen terjed majd emberről emberre.

Influenzaoltást kaptak a színészek

Ezek az eredmények döbbenetesek. Nemcsak egyetlen fajta antitest reagált több vírustörzsre, de egyedül semlegesítette a kórokozókat , az immunrendszer segítsége nélkül. Ennek okának felderítésére Marasco a kaliforniai La Jollában található Fertőző és Gyulladásos Betegségek Központjának kutatóival együtt elemezte az egyik antitest atomszerkezetét. Felfedezték, hogy a vírus felszínén található, eddig keveset vizsgált, nyalóka alakú fehérjéhez, a hemagglutininhez kötődve a mesterséges antitest meggátolta a kórokozót, hogy alakot váltson és bejusson a gazdasejtbe.

"Úgy véljük... a hemagglutinin fehérje álcaként működik, mivel folyamatosan mutálódik és így arra készteti az immunrendszert, hogy antitesteket termeljen ellene, ahelyett, hogy a fehérje nyakán lévő zseb ellen tenné ezt" - nyilatkozta Marasco egy közleményben.

Egy, szintén a Nature által közzétett kommentárban Taia Wang és Peter Palese, a New York-i Mount Sinai Orvosi Egyetem kutatói azt írják, a tanulmány felfedezte a "vírus Achilles-sarkát", amely ellenáll a genetikai változásnak. Az új eredmények "közelebb visznek bennünket egy univerzális influenzaoltás kifejlesztéséhez".

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra