Bécsi tudósok új technológiát fejlesztettek ki a H1N1 elleni oltóanyag előállításához. A rovarsejtek felhasználásával a vakcina sokkal gyorsabban gyártható, mint a hagyományos tojás alapú termeléssel.
"A nemrégiben kitört influenzajárványok kiemelik a gyors és hatékony oltóanyag-ellátás fontosságát, mind a pandémiás, mind a szezonális influenza esetében" - mondta el Florian Krammer, a Természettudományi és Alkalmazott Élettudományi Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője. "A hagyományos technológiákkal azonban nem tudjuk kielégíteni ezt az igényt."
Krammer és munkatársai rovarsejtek felhasználásával hoztak létre influenzavírus-szerű részecskéket, amelyek bár hasonlítanak a vírus részecskéihez, mégsem fertőzőek, mivel örökítőanyagot nem tartalmaznak. A vakcina előállítása mindössze tíz hetet igényelt, szemben a hagyományos módszerekhez szükséges hónapokkal. A rovarsejtek használatával az allergiás reakciók és a biológiai biztonsági aggályok is kiküszöbölhetők, a módszer a H1N1 mellett a madárinfluenza ellen is felhasználható, a technológia gyorsasága pedig lehetővé teszi, hogy az oltóanyaggyártással alkalmazkodjanak az esetlegesen mutálódó vírushoz.
A tanulmány a Biotechnology Journal folyóiratban jelent meg.
Animáció: HáziPatika.com