Az influenza vírus leggyakrabban tüdőgyulladásos szövődménnyel jár, mivel a vírus szinte legyalulja a nyálkahártyát a légzőszervekben, és ezzel utat nyit azoknak a baktériumoknak, akik eddig csak ott várakoztak a szervezetünkben.
Szerencsére a legveszélyesebb baktérium ellen, a pneumococcus ellen - tudunk védekezni védőoltással.
Érdemes tehát minél előbb beadatni a "tüdőgyulladás elleni" védőoltást is - hívja fel a figyelmet dr. Kovács Gábor infektológus főorvos.
Jelenleg a 2 éves kor alatti gyermekeknek biztosít az állam ingyenes pneumococcus elleni vakcinát. Ez a baktériumtörzs 7 szerotípusa ellen véd.
Az idősebbek számára rendelkezésre áll a 23 szerotípus ellen védelmet nyújtó oltás.
Vizsgálatok igazolják, hogy a rizikócsoportba tartozó, de ezen polysacharida vakcinával beoltottak körében kevesebb beteg került kórházba tüdőgyulladás miatt, mint azoknál, akik nem részesültek védőoltásban. Ha pedig mégis kórházba kerültek, rövidebb ápolási időt igényeltek.
A rizikócsoportba beletartoznak mindazok, akik valamilyen krónikus légúti, szív- és érrendszeri, daganatos, vese vagy májbetegségben szenvednek. Külön ki kell emelni a cukorbetegségben szenvedők mintegy félmilliós táborát, és feltétlenül gondolni kell az egyébként egészséges 65 év
Fontos tehát, minél előbb kérni háziorvosunktól a "tüdőgyulladás elleni" oltást, de mikor is adassuk be? Bár elvileg az év bármely szakában sor kerülhet rá, érdemes akkorra időzíteni, amikor amúgy is rászántuk magunkat az influenza-oltásokra.
Igaz, ha egyik karunkba megkapjuk a szezonális influenza-, a másikba pedig a H1N1 vírus elleni vakcinát, egy harmadikat aznap már nincs hová beszúrni. De pár nap elteltével biztonságosan nyújthatjuk bármelyik karunkat a tüdőgyulladást "kivédő" vakcináért.
A H1N1 oltást végző 29 központ adatait itt találja térképen is: