„Általánosságban elmondható, hogy a megfázás vagy az influenza tünetei körülbelül 7-10 napig tartanak” – véli dr. Margarita Rohr, a Health munkatársa. A betegség a tünetek megjelenését megelőző naptól a tünetek kialakulása utáni ötödik-hetedik napig a leginkább fertőző. De bizonyos esetekben az érintettek a tünetek megjelenésétől számítva akár két hétig is fertőzőek lehetnek.
Magyarán, még ha jobban érezzük is magunkat, nem jelenti azt, hogy biztosan meggyógyultunk, és akár akkor is fertőzhetünk, amikor már nem is gondolunk a betegségünkre.
Meddig ne menjünk közösségbe?
Valószínűleg senki nem szeret sokáig elzárva lenni a külvilágtól, betegen az ágyban feküdni, pedig a szakember szerint az ideális az lenne, ha mindenféle társas érintkezést hanyagolnánk a tünetek megjelenését követő 5-7 napban. A szakértő szerint a munkába például csak akkor térjünk vissza, ha legalább 24 óráig lázmentesek voltunk.
Ha viszont továbbra is vacakul érezzük magunkat, tüsszögünk és köhögünk, akkor maradjunk inkább otthon. Azt is jó tudni, hogy hiába csökkentjük lázunkat paracetamollal vagy ibuprofénnel, a gyógyszerek ellenére továbbra is fertőzőek vagyunk.
Mit tehetünk, ha beüt a krach?
Mivel a megfázásra, influenzára nincsen gyógyír, csak a tüneteket enyhíthetjük – a továbbfertőzés elkerülése végett pedig néhány óvintézkedést is megtehetünk:
- mindig legyen nálunk megfelelő mennyiségű papírzsebkendő
- soha ne köhögjünk, tüsszentsünk a kezünkbe: erre is használjuk a zsebkendőket
- mossunk gyakran kezet, különösen miután hozzányúltunk a szemünkhöz, orrunkhoz vagy szánkhoz, és mielőtt rokonainkat megölelnénk vagy kezet fognánk velük.