Ahogy mi is beszámoltunk róla, csütörtökön veszélyes volt a levegő minősége Békéscsabán, Debrecenben, Kazincbarcikán, Kecskeméten, Nyíregyházán, Sajószentpéteren, Tökölön és Várpalotán. Emellett Ajkán, Dunaújvárosban, Miskolcon, Pécsen, Putnokon, Salgótarjánban, Százhalombattán, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon, Szombathelyen, Tatabányán és Veszprémben egészségtelen, míg további hét településen kifogásolt volt a levegőminőség.
A meteorológiai előrejelzés alapján a következő napokban mérsékelt marad a légmozgás és csapadékra sem lehet számítani. Így tehát a közeljövőben nem várható lényeges változás a légszennyezettség alakulásában.
Ilyen tünetek jelzik, hogy rossz minőségű levegőt szívsz
A kedvezőtlen levegőhigiénés besorolás oka, hogy a levegőben magas a kisméretű aeroszol részecskék – hétköznapi nevén a szálló por – koncentrációja. Ez az érzékeny lakosságcsoportnál – tehát a gyermekeknél, az időseknél, a várandósoknál, valamint a krónikus légzőszervi vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél – enyhe légzőszervi tüneteket, például köhögést és légúti irritációt okozhat, súlyosbíthatja továbbá a már meglévő tüneteiket. Egészségtelen levegőhigiénés besorolás esetén pedig már az asztma és a krónikus hörghurut fellángolása miatti orvoshoz fordulók száma is növekedhet.
Az aeroszol részecskék magas koncentrációban történő belélegzése rövid távon légúti tüneteket és kötőhártya-irritációt válthat ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit pedig súlyosbítja. A szálló por emellett
- növeli a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát,
- szívritmuszavart okozhatnak,
- emeli a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát.
Veszélyes levegőminőség esetén már az egészséges emberek is légúti tüneteket tapasztalhatnak” – figyelmeztetett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Így kerülheted el a rossz levegő okozta következményeket
A légszennyezettség által okozott tüneteket megelőzheted, ha kevesebb időt tartózkodsz a szennyezett levegőn. De még ilyenkor sem szabad megfeledkezni a belső légterek, otthonok rendszeres, gyors átszellőztetéséről.
A krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre, például inhalátor használatára is, valamint orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére. A maszkok emellett hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszol-részecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.