Az ALS az akaratlagosan mozgatható izmokat beidegző agyi és gerincvelői mozgató idegsejtek pusztulásával járó végzetes betegség. Magyarországon a közelmúltban elhunyt Karsai Dániel hívta fel a figyelmet rá, aki élete végéig harcolt azért, hogy hazánkban engedélyezzék az eutanáziát, vagyis a súlyos betegek méltó módon, saját döntésük alapján hagyják hátra a fájdalmaikat. A Mayo Clinic cikke összegyűjtötte, milyen korai tünetek hívhatják fel a figyelmet a betegség kialakulására.
Az ALS első tünetei
Az ALS tünetei személyenként változnak és a jellegüket elsősorban az határozza meg, hogy mely idegsejtek érintettek. Gyakran a kezekben, lábakban jelentkeznek az első tünetek, ezután átterjed a test más részeire. Az izmok gyengülnek, ahogy több idegsejt pusztul el. Ez végül befolyásolja a rágást, a nyelést, a beszédet és a légzést. A kezdeti izomgyengeség mellé fokozatosan kapcsolódnak az alábbi panaszok:
- A kezek ügyetlensége, gyengesége, először csak a finom mozgások vonatkozásában;
- az érintett izmokban akaratlan rángások láthatók;
- nyelvizmok sorvadása, különös, zsibbadó érzés a szájban;
- Később aztán a szokásos napi tevékenységek is egyre nehezebben mennek: sétálás közben elbotlik a beteg, a mosogatás közben sorra kiejti a tányért a kezéből;
Az ALS korai szakaszában általában nincs fájdalom, de ez a panasz előrehaladott stádiumban sem jellemző. A betegség előrehaladtával a gondolkodás, látás, hallás, érzékelés, ízérzés, tapintás mindvégig fennmarad, sőt annak ellenére, hogy akaratlagos mozgatású izmok vesznek részt a működésükben, normális maradnak a szemmozgások, valamint a széklet- és vizeletürítés is. A betegek többsége légzési elégtelenségben hal meg.