Átmenetileg megváltoztatható, hogy melyik kezünket preferáljuk

Az agyra irányított mágneses impulzusokkal átmenetileg megváltoztatható, hogy melyik kezünket részesítjük előnyben - állítják tanulmányukban kaliforniai kutatók.

Mint Flavio Oliveira, a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) munkatársa elmondta, az emberek naponta sok-sok alkalommal döntenek arról, amikor egy tárgy felé nyúlnak, hogy melyik kezükkel tegyék meg azt. Ez a kezesség: a balkezesek a bal, a jobbkezesek a jobb kezüket indítják el tudattalanul a megfelelő irányból érkező tárgy felé.

Balkezes eszközök Oliveira és kollégái 33 jobbkezes embert vizsgáltak tesztjeikben. A kísérletbe bevont embereknek olyan gyorsan kellett a nekik különböző irányból felkínált tárgyak után nyúlniuk, ahogy csak tudtak. Az önkéntesek a jobbról, valamint a testvonaluktól 15 fokot balra bezáró irányig túlnyomórészt a jobb kezükkel kaptak a tárgy után. Minél inkább oldalt helyezkedett el egy-egy tárgy, annál hosszabb volt a mozdulat reakcióideje - állapították meg az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) hétfőn megjelent tanulmány szerzői.

Amikor a kutatók az önkéntesek agyának baloldali posterior parietális kérgét mágneses impulzusoknak tették ki, amivel átmenetileg beavatkoztak a bal agyfélteke ezen régiójának aktivitásába, a résztvevők a korábbinál mintegy 14 százalékkal gyakrabban használták az addig kevésbé preferált bal kezüket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amikor ugyanezt a kísérletet a koponya jobb oldalán végezték el, vagyis az agy jobb oldalát stimulálták, akkor nem tapasztaltak különbséget a kézhasználat preferenciájában.

Képgaléria: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra