A skizofrénia nem csupán egyetlen kórállapotot jelöl, hanem többféle, a pszichés működést érintő pszichotikus állapot összefoglaló neve. Közös jellemzőjük, hogy a beteg elveszíti realitásérzékét, emiatt pedig akarata, gondolatai és érzelmei szétesnek. Kialakulásukban több tényező is szerepet játszhat, de e kórképek kiváltó oka ezidáig ismeretlen volt. Ausztrál kutatók viszont a közelmúltban olyan immunsejteket azonosítottak az agyban, amelyek szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.
Immunsejtek jelenthetik a megoldást
A skizofrénia kezelését célzó kutatások eddig nagyrészt három agysejtre összpontosított: a neuronokra, az azokat támogató gliális sejtekre, illetve az érfalakon megtapadó endothel sejtekre. A modern molekuláris technológiáknak köszönhetően azonban a kutatócsoport egy negyedik sejtcsoportot, a falósejteknek is nevezett makrofágokat is megvizsgálhatta.
A Molecular Psychiatry című szaklapban közzétett kutatás igazolta, hogy a skizofréniás betegek agyában az átlagosnál nagyobb mennyiségben találhatóak ezek az immunsejtek, így a betegség kialakulásával is összefügghetnek. Ezeknek a szerepéről már korábban is végeztek vizsgálatokat, akkor azonban arra jutottak, hogy a sejtek csak keresztülutaznak az érintett területeken, de jelentősen nincsenek befolyással az ott zajló folyamatokra.
A kutatásokat végző Dr. Cynthia Shannon Weickert személyesen is érintett, ikertestvérét ugyanis régóta kezelték sikertelenül skizofrénia miatt. Molekuláris biológiával is azért kezdett el foglalkozni, hogy megoldást találhasson a testvérét régóta kínzó betegségre. Elmondása szerint az eredmények új utakat nyithatnak a betegség kezelését célzó kutatások előtt.
Forrás: MedicalXpress