A menstruációra így hat a bezártság

A koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások mindenki életére kihatással vannak, a bizonytalansággal járó stressz és szorongás pedig egészségünkön is nyomot hagyhat. Mindez akár a nők menstruációs ciklusára is hatással lehet: vannak, akiknek korábban jön meg, másoknak késik a vérzése, megint másoknak pedig ki is marad.

Milyen folyamatok zajlanak a női testben a menstruációs ciklus során? Részletek itt.

Kate Denniston Los Angeles-i orvos a Huffington Postnak azzal magyarázta a jelenséget, hogy testünk alkalmazkodik a változó körülményekhez. Ez egyfajta önvédelem. "Az általunk érzékelt stressz-szint és agyi jelzések alapján testünk úgy dönthet, hogy ez most nem alkalmas időpont az ovulációra , illetve a menstruációra" - mondta.

A járvány alatti bezártság a menstruációs ciklust is megzavarhatja
A járvány alatti bezártság a menstruációs ciklust is megzavarhatja. Fotó: Getty Images

Megváltozott hétköznapok

A bezártságban sokaknál megváltozott a napi rutin, illetve az étrend és az étkezések rendje is. A rohanós hétköznapokat sok embernél nyugodtabb napirend váltotta fel, rendszeres étkezésekkel és mozgással. Ezt a test is megérzi, és a menstruációs ciklus is változhat emiatt: kimaradhat a vérzés, illetve másoknál erősebbé válhat.

Egy arizonai háziorvos, dr. Natasha Bhuyan szerint a napi rutin megváltozása egyeseknél azzal is járhat, hogy elfelejtik bevenni a fogamzásgátló tablettájukat, ami szintén összezavarhatja a ciklust. Ezért azt javasolja, állítsunk be inkább emlékeztetőt a telefonunkon, hogy a pirula ne maradjon el a megszokott időben. Aki pedig most szeretne szándékosan felhagyni a gyógyszerszedéssel, annak is tudnia kell, hogy vérzészavarokra kell számítania, amíg a ciklusa helyreáll.

Mikor forduljunk orvoshoz?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakemberek szerint érdemes néhány hónapot várni, ugyanis a legtöbb esetben a menstruációs ciklus a zavarok után "újra magára talál", és visszaáll a korábbi rend. Ha viszont ez nem következne be, érdemes orvoshoz fordulni, és az ő segítségével megtalálni a lehető legmegfelelőbb módszert ciklusunk szabályozására. Akkor is erősen ajánlott egy szakemberrel beszélni, ha két menstruáció között tapasztalunk vérzést, illetve ha ehhez medencetáji fájdalom is társul.

Egy másik orvos, Bindiya Gandhi azt javasolja, már akkor érdemes felkeresni nőgyógyászunkat, ha egynél több menstruáció kimaradt, és ennek biztosan nem terhesség az oka. A doktornő emellett a stresszcsökkentés fontosságát is kiemelte: ennek érdekében számos ingyenes, illetve könnyen elérhető módszer közül válogathatunk - az ingyenes meditációs mobilalkalmazásoktól akár egy kellemes sétáig.

Forrás: nypost.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra